Rusya’da “Taze süt” makinesi ilgi çekiyor

25

Rusya’nın başkenti Moskova’da tıpkı çay ve diğer meşrubat içecekler gibi paralı “Taze süt” makinesi de faaliyete geçti. Mağazalardan farklı olarak özel makinelerdeki sütler hem günlük hem de daha ucuz. “Taze sütü” beğenen Rusya Tarım Bakanlığı ülkenin her yerinde bu tür makinelerin sayısının artırılmasını istiyor.

Moskova’nın Preobrajenski ve Medvedkovo semtlerindeki iki ticaret merkezinde paralı süt makinesi faaliyete başladı. Makinedeki taze sütün litresi 25 ruble (1 dolar-28 ruble). Uzmanlara göre bu, normal piyasa fiyatından daha ucuz. Süt almak isteyen vatandaşın makineye kendi tabağıyla gelmesi şart. Parayı makineye attıktan sonra istediği kadar süt alabilir. Ekranda sütün ne zaman üretildiği de görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda “Taze süt” makinesi ilk kez, Başbakan Vladimir Putin’in de katıldığı Tambov kentinde düzenlenen Çiftçiler Kurultayı’nda ziyaretcilerin ilgisine sunulmuştu. “Taze süt” makinesi daha sonra Tarım Bakanı Yelena Skrınnik’in ilgisini çekince bakan, “Bu projeyi tüm Rusya’ya yayalım” diye öneride bulunmuştu.

Rus basınına göre, eğer vatandaşların beğenisini kazanırsa makineler sadece marketlerde, ticaret merkezlerinde değil, aynı zamanda otobüs duraklarına da konulacak. Amaç, süt içmek isteyen vatandaşın günün her saatinde taze süte ulaşabilmesi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan