20 yıldır çeşmelerinden kahverengi su aktığı için sokağa çıktılar

14

Moskova çevre bölgesindeki Losino-Petrovski kentinde oturan yaklaşık bin kişilik grup 20 yıldır çeşmelerinden kahve renkli su aktığı için sokağa çıktı. “Temiz su için” adlı protesto gösterisinde, öfkeli vatandaşlar ilgili belediye makamlarının sorunlarına göz yumduğunu iddia etti.

Çoğu emekli vatandaşların oluşturduğu gösteride protestocular, “Evlerimizden kahverengi su akıyor. Makamlar şikayetimizi dikkate almıyor ve bu suyu aynen içmeye devam etmemizi öneriyorlar” dedi.

Göstericiler çeşmeden pet şişelere doldurdukları kahve renkli suyu da beraberinde getirerek basına gösterdi. Rus TV Tsentr televizyonuna konuşan bir vatandaş, “Bu çeşme suyu için sık sık süzgeç kullanıyoruz, haftada en az iki kere... Bu su sağlığa zararlı. İnsanlarımızda sağlık sorunları yaşanıyor. Örneğin böbreklerde taş sorunu” diye sitemde bulundu. Rus basını, 22 binlik nüfusu olan Losino-Petrovski kentinde çoğu evde aynı su sorunu yaşandığına da dikkat çekti.

Daha sonra gösteriye katılan kent Belediye Başkanı Yuri Yerastov, “Daha önce yatırımcı olmadığı için su sorunu çözülememişti. Şimdi ise yatırımcı bulundu” diye vatandaşların öfkesini yatıştırmaya çalışınca protestocular başkana gülerek karşılık verdi. Gösteri olaysız şekilde sona erdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan