Kızıl Meydan'da Maslenitsa şenlikleri ile kışa veda

53

Rusya'nın geleneksel krep haftası  olarak bilinen Maslenitsa bayramı ülkenin en merkezi yeri Kızıl Meydan'da geniş katılımla kutlandı. Kışa veda anlamına gelen şenlikler Rusya'nın Hristiyanlık öncesi geleneklerinin izlerini taşıyor.

Bir hafta boyünca kutlanan Maslenitsa bayramı çerçevesinde Moskova genelinde yaklaşık 200 farklı  etkinlik düzenlendi. Kızıl Meydan’a kurulan Maslenitsa kenti ise bayram etkinliklerinin merkezi haline dönüştü.

Moskova Belediyesi bu yılki kutlamalar için 600 bin dolar ayırdı. Kızıl Meydan'da düzenlenen programlarda konserler, dans gösterileri, geleneksel halk oyunları, 'blinı' adı  verilen krep yeme yarışması düzenlendi. Hem gençler hem yetişkin vatandaşlara hitab eden etkinliğe katılım beklenenin üzerinde oldu.

Vatandaşlar çeşit çeşit blinı'ların tadarak enerji topladı, ardından geleneksel kum dolu çuvallarla dövüş ve çivi çakma gibi güç gösterisi yarışmalarına katıldı.

Kamuoyu araştırmalarına göre Moskovalıların yüze 80'i Maslenitsayı blinı pişirerek kutluyor.

Masletnitsa bayramı, Ortodoks dünyasının Büyük Oruç’undan bir hafta öncesinde düzenleniyor. Gelenek doğrultusunda Masletnitsa’da bol et, süt, bal ve diğer kalorili gıdalar tüketilmesi gerekiyor.

{dmotion}xhh8uk_maslenica_people{/dmotion}

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-874919-Maslenitsa-2RIA-874919-Maslenitsa-3