Evsizi diri diri ateşe veren Rus genç güvenlik kamerasına yakalandı

3

Moskova’da apartman girişinde evsiz vatandaş “bomju” diri diri yakan Rus genç güvenlik kamerasına yakalandı. Bomj ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, suçluya yedi yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniliyor.

Moskova’nın kuzeyinde oturan Yevgeni Rakitkin (27), yaşadığı apartmanın giriş kısmında Valeri Kapatsin (55) adlı bomjun uyuduğunu görünce kalkıp orayı terketmesini istedi. Rus haber portalı Life.ru’ya olayı anlatan Moskova Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kuzeybatı Daire Soruşturma Komsiyonu savcısı Dmitri Jdanov, “Genç, evsiz vatandaşın merdiven boşluğunda barınmasına sinirlendi. Ve hemen sokağa çıkmasını talep etti” dedi.

Fakat bomj, Rakitkin’e aldırmayarak kendisine küfürle karşılık verdi. Bunun üzerine genç evine çıkarak ispirto, alkol dolu şişe aldı. Sonra geri dönerek bomjun ayakkabılarına döktü ve ateşe verdi. Fakat ateş evsiz vatandaşın sadece ayaklarını değil, tüm bacaklarını sardı. Alevler tüm vücudunu saran Bomjun kendini dışarı atması da güvenlik kamerası görüntülerinde yer alıyor.

Polise olayla ilgili ifade veren suçlu Rakitkin, “Ben onu uyarmaya çalıştım akıl vermeye çalıştım: ayakkabısını yakarken kendisinin korkup kaçacağını sandım... Kendi montumu çıkartarak ateşe söndürmeye çalıştım. Ateşin söndüğünü görünce evime çıktım” iddiasında bulundu.

Güvenlik kamerasında ise suçlunun yardım için hiçbir şey yapmadığı görülüyor. Savcı  Jdanov, “Suçlu kötü davranmış. Kurbanının son durumunu görmek için takip etmemiş. Alevler vücudunu sarınca yardıma koşmamış. Savcılık mesleğimde ilk kez böyle insandışı yöntemle karşılaşıyorum” eleştirisi getirdi.

Tanık olan bir komşu da alevler içinde dışarı çıkarken bomju gördüğünü ve kendisine yardım için geldiğini söyledi. Ayaklarının tamamı ile yandığını kaydeden komşu, ambulans çağırdığı bilgisini verdi.

Ağır yaralanan evsiz vatandaş, hastaneye kaldırıldı. Doktorlar yaralının yoğun bakımda olduğunu belirtiyor. Suçlu Rakitkin ise yedi yıla kadar hapis cezası isteniliyor. Savcılığa göre, evsiz vatandaş eğer yoğun bakımda hayatını kaybederse, Rakitkin daha fazla ceza alabilir. Hastane yetkilieri evsizin yüzde 45 oranında yandığını belirtiyor.

{dmotion}xhia6q_evsizi-diri-diri-ateye-veren-rus-genc_animals{/dmotion}

Fuad Seferov, Moskova, Cihan