Yeltsin’in falcı generali Kremlin kulelerinden yıldızları inceliyormuş

77

Rusya’nın ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in özel falcısı olarak bilinen istihbarat generali Grigori Rogozin’in gece geç saatlerinde Kremlin’in kulelerine çıkarak teleskopla yıldızları incelediği ortaya çıktı. Falcı general yıldızlarda gördüklerine göre Başkan’ın falına bakıyormuş.

Rus Svobodnaya Pressa haber ajansı, eski Başkan Yeltsin’in fala çok inandığını yazdı. Habere göre, Yeltsin döneminde Kremlin’de falcılarla ilgili özel servis bile kurulmuştu. Ve bu servis fiiliyatta devlet yönetimi çalışmalarında yer alıyordu. Bulgar yaşlı kahine Vanga da Rusya eski Başkanı’na sürekli fal hizmetleri veriyordu. Vanga, Yeltsin’in uçak gezisi ve görüşmeleriyle ilgili önceden tercih bilgileri sunuyordu.

Haberdeki iddialara göre, Yeltsin’in özel falcısı istihbarat generali Rogozin Başkan’ın falına bakabilmek için geceleri Kremlin’in kulelerine çıkıyormuş. Spasski Kulesi’ne teleskop koyan Rogozin, yıldızları inceliyordu. Daha sonra tespit ettiği yıldızlara göre Yeltsin’in falını bakıyordu. Rogozin, aynı zamanda Devlet Başkanlığı Özel Koruma Müdürü Birinci Yardımcısı görevini de yürütüyordu.

Falcı generale göre, Yeltsin’in yakın çevreleri “doğaüstü yeteneklere” sahipti: Örneğin Rus işadamı Boris Berezovski, Yeltsin’in kızı Tatyana Dyaçenko’yu psikoloji etkileyici kolonya ile büyülemiş, hayran bırakmıştı. Habere göre, 1996 Devlet Başkanlığı seçimlerinin ardından Kremlin Sarayı Genel Sekreterlik koltuğuna oturan Anatoliy Çubays falcı servisini Başkanlık sarayından kovdu.

Sonrasında Kremlin’de bu sefer başka falcılar ortaya çıkmaya başladı. Prof. Dr. Georgi Stepanov’a göre kendisi Yeltsin’i psikolojik etki yapan özel miğferle tedavi ediyormuş. Miğferin Başkan’a bionereji verdiği iddia ediliyordu. 1998-2000 yıllarında Yeltsin de bioenerji alabilmek için profesörün miğferini kafasına takıyormuş.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan