Moskova'da Azerilerin coşkulu Nevruz kutlaması - VİDEO

61

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan yüzlerce Azerbeycan vatandaşı bir araya gelerek baharın gelişinin simgesi olan Nevruz Bayramı'nı kutladı. Ermeni işgali altında bulunan Yukarı Karabağ özlemini sıklıkla dile getiren Azeriler, yeni nevruzu Yukarı Karabağ'da kutlama dileğinde bulundu.

Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 'Dom Kino'  konser salonunda düzenlenen etkinlikte çok sayıda Azeri ünlü sanatçı yer aldı. Vügar Camalzade, Mahir İbrahimov, Coşkun Vileş, Lale Memmedova, Akşin Rüstem Zeynalov, İbrahim Borcali, Selim ve komedyen Elmeddin Ceferov performanslarını icra etti.

Nevruz_kamera_6Çocukların doyasıya eğlendiği konserde diğer davetlilerin sanatçıların seslendirdiği şarkılarla vatan hasretini giderdikleri görüldü.

Nevruz Bayramı'nın Azerbaycan'ın en büyük milli bayramı olduğunu belirten Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Şahpelangov, bu yıl üçüncü kız dernek olarak bu vesile ile etkinlik düzenlediklerini kaydetti.Nevruz_kamera_2Şahpelangov, “Azerbaycan'ın dört bir yanında coşkulu şekilde bu bayram kutlandığı gibi son zamanlarda artık yurt dışında yaşayan Azeriler de biz Rusya'da yaşayan vatandaşlar gibi Nevruzu çok ciddi şekilde kutluyor. Bayram vesilesi ile vatandaşlarımızı bir araya getirerek güzel duyguların paylaşılmasını sağlamak. Derneğimizin asıl maksadı Azeri_Nevruz_6Azerbaycan'ın milli değerlerine sahip çıkmak. Bu anlayıştan yola çıkarak Nevruz bayramımızı vatanlarından uzak yaşayan gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Bayrama eşi ve çocukları ile birlikte gelen Elçin Musayev milletiyle bir araya gelerek ve manevi değerleri paylaşmanın kendisine büyük mutluluk verdiğini ifade etti. Musayev, “Çocuklarımın bu bayramı Azerbeycanda olduğu gibi kutluyor olabilmesi, aynı manevi havayı soluyabilmesi benim için çok sevindirici” dedi.Nevruz_kamera_1

Memleketlerinde uzak oldukları halde gelenek ve göreneklerini devam ettirebildiklerini dile getiren İlham Bayramov, “Nevruz gibi büyük bir bayramımızı Moskova’da kutluyor olmak bizi çok mutlu ediyor. Böylece kendi kültürümüzü devam ettirmiş oluyoruz.” diye konuştu.

Nevruz bayramına Azerbaycan’da çok önem verildiğini anlatan Arzu İskendorova, düzenlenen program sayesinde hasret giderdiklerini belirtti. İskendorova, “Bunca insanımızı bir arada görmek ve aynı bayramı kutluyor olmamız bizi mutlu ediyor”  şeklinde duygularını dile getirdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dmotion}xhqexw_nevruz-in-moscow_people{/dmotion}

Azeri_Nevruz_1 Azeri_Nevruz_2

Azeri_Nevruz_3

Azeri_Nevruz_4


Azeri_Nevruz_5 

 

Azeri_Nevruz_6