Rusya'da yeni moda Apaçi dansı gençlerin favorisi

67

Türkiye'de popüler olan ve adına 'Apaçı dansı' denilen dans Rusya'da da moda oldu. Rusya'daki çılgın hareketler eşliğinde yapılan oyunun adı 'Kolya'nın dansı'.

Son dönemlerde Türkiye'de popüler olan 'Apaçi dansı'nın benzeri Rusya'da da gençler arasında ilgi çekmeye başladı. Rusya'daki Apaçi benzeri dansa 'Tanets Kolyana'(Kolya'nın dansı) ismi veriliyor. Rastgele ve komik hareketler şeklinde yapılan dans seyircileri hayran bırakıyor.

'Apaçı dansı' olarak adlandırılan dansta bir ya da daha fazla kişi ani ve komik hareketler yapıyor. Türkiye'de bu popüler dans dizilerde parodiler yapılarak sergileniyor. Diğer yandan gençler kendi arkadaş grupları ile Apaçı danslarını görüntüleyerek sosyal iletişim sitelerinde paylaşıyor. Görüntü paylaşım sitelerinde yayınlanan kareler İnternet kullanıcıları tarafından büyük ilgi ile izleniyor.

Büyük ilgi çeken bu komik dansın benzeri Rusya'da da mevcut. Adına 'Kolya'nın dansı' denilen dansın prensibi 'Apaçı dansı'na deniyor: rastgele komik hareketler yaparak müziğe zaman zaman eşlik etmek, zaman zaman hiç ritme uymadan dans etmeden oluşuyor.

İnternette yayınlanan görüntülerde düğünde, sahnede, evde ve toplu programlarda gençlerin dans etmesi ve etraftaki insanların kendilerini şaşkınlıkla ilzediği görülüyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dmotion}xhrk5h_rus-apaciler_music{/dmotion}