Moskova'da evcil hayvanlar spor yapabilmek için bir hafta önceden randevu alıyor

57

Rusya'nın başkenti Moskova'da evcil hayvanlar için özel antreman imkanları sunan fitness merkezinde yer bulmak mümkün değil. Hayvanların rahatı için her türlü imkanın sunulduğu, spor, yüzme, bakım ve masaj yapılan salondan yararlanmak için bir hafta önceden randevu almak gerekiyor.

Koşu yapmak, yüzmek ve yoga çalışmak gibi etkinlikler hemen hemen her spor salonunda vatandaşların gerçekleştirebildiği günlük etkinlikler. Şimdi başkentin gri havasından bunalan evcil hayvanlar da bu imkandan yararlanabilecek. Rusya'nın başkentinde evcil hayvanlar için kurulan fitness merkezinde havuz sadece köpek ve kedilerin hizmetinde. Batıda hayvan fitnesi gelişmiş olsa da Rusya için ise bu tür fikirler henüz çok yeni.

“Dog Palace”(Köpek Sarayı) hayvanlar fitness ve rehabilitasyon merkezi üç yıl önce hizmete girdi. O yıllarda kendi türünde ilk olan merkez, halen tek başına hizmet vermeye devam ediyor.

Merkezin kurucusu Olga Zolotuhina evcil hayvanlar için fitness kurma düşüncesinin Avrupa ve ABD'de yeni olmadığını, Moskova'da ise ilk açıldığı gün amacının iyi anlaşılamadığını belirtti. Zolotuhina, “İlk günlerde hakkımızda zenginlerin yeni çılgınlığı dendi. Bizi ciddiye almıyorlardı. Halbuki yaptığımız şey yeni değildi” dedi.

Şu anda ise çok sayıda vatandaş merkezin evcil hayvanların sağlıklarına kavuşmalarına katkı sağladığını düşünüyor. Yoğun ilgi nedeniyle merkezde antremana alınmak için bir hafta öncesinden başvuru yapılması gerekiyor.

Hem tedavi hem eğlence

Fitness merkezine getirtilen Alf lakaplı kedi talihsiz olay sonucu iki arka bacağını kullanma yetisini yitirdi. Geniş çaplı çalışmalar sonucu kendinin yürüme kabiliyetini kazanması amaçlanıyor. Kedi sahibi Olga Bogatikov kedinin durumu şöyle anlatıyor: “Alfa'nın sırtı felç oldu. Amelyat yaptık ancak pek başarılı olamadık. Fakat Köpek Sarayı'nda yaptığımız bir terapi seansından sonra bile kedi kendisini çok iyi hissetmeye başladı”

Sürekli müşterilerden biri olan Labrador cinsi Norman lakaplı köpek özellikle yüzmeyi seviyor. Sahibi Konstantin Şatov soğuk havada köpekler dışarıda pek oynayamadığını ve yürüyüş yapamadığını burada ise tüm imkanlara sahip olduğunu belirtti.

Merkezin kurucuzu Zolotuhina yakın zamanlarda Batıda trend haline gelen köpek yogası 'doga'yı da başlatmayı düşündüklerini belirtti.

Özel taksileri de var

Fitnes merkezi ile birlikte Moskova'da evcil hayvanlarını taşıyan özel taksi şirketi de mevcut. Bir çok taksi şirketi hayvanları taşımaya red etmesi üzerine kurulan 'Zootaxi' hayvan severler tarafından büyük ilgi duyuyor.  Taksi şirketinin tüm sürücüleri hayvanlarla özel davranış eğitimini aldı. Hayvanlar kafeste değil komforlu kabinde yolculuk yapıyor.

Zootaxsi genel müdürü Yuliya Godunova Moskova'da 6 milyona yakın evcil hayvanın bulunduğunu  ifade ederek, “Fakat bu hayvanları bir yere taşımak bazen sorun olabilir. Biz ise bu imkanı veriyoruz. Özellikle hayvan hasta olduğu zaman onun taşınması, doktora götürülmesi bölelikle daha kolay oluyor” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan