Rusya'daki Müslümanlar Moskova'da bir araya geldi

15

Rusya'daki tüm Müslüman dini liderler ve örgütler, 1917 ekim devriminden beri ilk defa Moskova'da bir araya geldi.

"Rusya Bizim Ortak Evimiz" başlığı altında, Ritz-Carlton Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıya, ülkenin çeşitli bölgelerinden Müslüman dini liderlerin yanı sıra Ortodoks ve Katolik kiliseleri ile Yahudi ve Budist cemaati temsilcileri, Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov, parlamentosunun alt ve üst kanadından milletvekilleri, Kremlin'den yetkililerle bilim ve kültür alanında uzmanlar katıldı. Başta gençler olmak üzere Müslüman topluluğun devlete karşı provokasyonel eylemlere dahil olmasını engelleme, ülkede barış, anlayış ve istikrarın korunmasında Müslümanların rolünü güçlendirme, dini aşırıcılıktan korunma yollarını tartışma amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, eğitim sorunu, Müslümanların hakları ve dinler arası diyalog konuları ele alındı. İslam karşıtlığı ve ırkçılığa karşı Rusya Müslümanlarının tepkisi de dile getirildi.

Organizayon Komitesi başkanlığını da yürüten Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, açılış konuşmasında, Rus toplumunda ırkçılık ve milliyetçiliğin her geçen gün artarak tehlikeli bir boyuta ulaştığını ifade ederek, "Son yıllarda artan İslam korkusu da bu gruplar tarafından suistimal edilmeye çalışılıyor" dedi.

-"İSTİKRARA YÖNELİK TEHDİT IRKÇILARDAN GELİYOR"-

Terörizm ve dini aşırıcılık konusuna da değinen Gaynuddin, "Günümüzde şiddetin merkezinin Kuzey Kafkasya olduğunu söylemek doğru değil. Moskova'daki kanlı saldırılar ve Manej (ırkçı grupların esmer tenlilere saldırması) olaylarından sonra toplumumuz iki ateş ortasında kalmış gibi. Bir taraftan terörizm ve aşırıcılık, diğer taraftan da ırkçılık ve milliyetçilik" diye konuştu.

Rusya'nın istikrarına karşı tehdidin Kuzey Kafkasya'dan ziyade Moskova'dan geldiğini öne süren Gaynuddin, "Kremlin'in dibinde, Meçhul Asker Anıtı'nın yakınında on binlerce genç toplanarak ırkçı sloganlarla birlikte 'Defolsun Kafkasya' diye bağırıyorlar" ifadesini kullandı.

Dinler arası diyaloğun önemine dikkat çekerek, farklı dinleri birbirinden ayıran noktalar yerine birleştiren noktaların açığa çıkarılması gerektiğini kaydeden Gaynuddin, "Dinlerimizi karşılaştırmak yerine bizleri birleştirecek ilkeleri öne çıkarmalıyız. Rusya dini liderleri, Müslümanları, Hırıstiyanları, Yahudileri genç neslimizi kurtarmaya çalışmak için birleşmeli. Gençleri karşılıklı nefret, ruhani boşluk ve paraya yönelik tutkudan korumaya çalışmalılar" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA