Lenin’in son yeğeni de öldü

40

Eski SSCB kurucusu ve 1917 Bolşevik devrimi lideri Vladimir Lenin’in (Ulyanov) son yeğeni ve ailesinin son ferdi Olga Ulyanova Moskova’da 89 yaşında hayatını kaybetti. Olga Ulyanova, Lenin'in küçük kardeşi Dmitri Ulyanov’un kızı idi.

 


Rusya’nın Ulyanovsk Bölge Başbakanlığı ve Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ulyanova’nın 89 yaşında Moskova’da hayatını kaybettiği kaydedildi. Açıklamada, “Ulyanov Bölge Valisi Sergey Morozov, Vladimir İliç Lenin’in yeğeni Olga Ulyanova’nın ölümü nedeniyle derin başsağlığı dileğinde bulunuyor” denildi. Lenin ve ailesi Ulyanovsk bölgesi (eski Simbirsk) kökenli idi.

4 Mart 1922’te doğan Ulyanova, Moskova Devlet Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni bitirmişti. SSSB Gazeteciler Birliği üyesi de olan Ulyanova amcası Lenin hakkında 150’den fazla makale ve kitap yazmıştı.

SSCB dağılmasının ardından Ulyanova basının ısrarına rağmen çok randevü isteğini geri çevirmişti. Sovyet devrimi liderinin yeğeni, son Ocak ayında Rusya Komünist Partisi yayın organı Pravda gazetesine konuşarak Lenin’in Kızıl Meydan’daki mozolesinden çıkartılarak toprağa gömülmesi yönündeki çağrılara sert karşı çıkmıştı.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan