Moskova trafiğine hızlı çözüm; ambulansla 180 dolara ulaşım

28

Millyonlarca insanın yaşadığı  Moskova'da trafik en büyük sorunu oluşturuyor.  Ancak devlet kurumlarına ait bazı araçlar yoğun trafik saatlerinde yollarda emniyet şeritlerini ve sinyalleri kullanarak bu zorluğu atlatabiliyor.  Bazı girişimciler ise sahte ambulans araçlarını kullanarak bu avantajdan para kazanıyor.

ambulans_1Konstantin Goloskov kaçak ambulans taksicilerin yolsuzluğunu sergilemek için kamera karşısına geçerek kendisine "özel tıbbi merkez" olarak tanıtan şirketi aradı. Goloskov, Rusya Parlamentosu'na gitmek istediğini belirterek taksinin gönderilmesini istedi. Hattın diğer ucunda bulunan operatörler rahatsızlığı yada hastalığı olup olmadığı ile ilgili tek soru sormadan araç göndereceklerini ifade etti.

Hızlı ulaşımın bedeli ise 5 bin ruble (yaklaşık 180 dolar) bu rakam normal taksi fiyatlarından en az 10 kat daha fazla.

Olayı görüntülemek için Ambulans Taksi'ye yaklaşan Rusya'nın ingilizce yayın yapan Russia Today(RT) kanalın ekibi araç şöförünün kamera ve tripodu görmesine rağmen tepki vermediğini anlatıyor. Araç içinde RT ekibi rahat rahat anons çekimini yapması kaçak ambulans taksilerinin ne denli rahat iş yaptıklarını sergiliyor.

ambulans_3Tecrübesinde böyle durumlarla karşılaşmadığını anlatan Acil Medikal Ulaşım çalışanı Vladimir Filimonov, “Ambulanslar hiç bir zaman yolda bekleyen ve el sallayanlar için durmaz. Ancak kaza oluğu zaman, bizim yardımımıza ihtiyaç varsa dururuz. Bir yere kadar birisini bırakma gibi durumumuz asla olmaz” diyor.

Devlete bağlı acil servisler için benzer durumun etik ve teknik nedenden dolayı mümkün olmayacağı kesin. Her aracın güzergahı navigasyon sistemi ile izleniyor, yol üzerinde yapılan en küçük sapmalar bile kayda alınıyor. Araçta bulunan görevliler durumlarını sürekli merkezdeki nöbetçi memurlara belirtiyor. Acil çağrının yapıldığı andan itibaren ambulans aracı sürekli izleniyor.

Ambulansın tüm güzergahını  izlediklerini anlatan nöbetçi memur Svetlana Govorova, "Yolda bulunan aracın yönünü bile değiştiriyoruz. Daha hızlı ulaşabilmesi için yada aniden farklı notkaya gitmelerini söyleyebiliyoruz. Tüm bu bilgiler kayıda alınıyor. Aracın ne zaman ve nerede bulunduğu bilgilerine sürekli sahibiz" şelkinde konuştu.

ambulans_4Tıpçılar kaçak ambulans taksilerin çalışmalarından dolayı endişelendikleri ve itibarlarının ciddi şekilde zedelendiğini düşünüyor. Filimonov, bu konuda şöyle diyor: “Bu işi yapan insanlar doktor değil. Bizim eğitimimiz bizim vazifemiz böyle davranmamıza müsaade etmez.”

İnsanlar yoğun trafikte saatlerce kalarak stres yaşarken kaçak ambulans taksiler tüm trafik kurallarını ihlal ederek isteğe bağlı hizmet vermeye devam ediyor.

{dmotion}xhun2a_ambulance-taxi-in-moscow_news{/dmotion}

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan