Yurt dışı seçmenin oy kullanmasını kim istemiyor?

4

Beş yıldan bu yana Rusya'nın başkenti Moskova'da Cihan Haber Ajansı'nın temsilcisi olarak görev yapmaktayım. 12 Haziran'da yapılacak parlamento seçimlerinde Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nde oy kullanabileceğimizi ümit etmiştik. Zira bütün Orta Asya ülkeleri, Avrupa ülkeleri vatandaşları rahatlıkla kendi büyükelçiliklerinde gidip yasal haklarını kullanabiliyordu. Malesef beklentimiz gerçekleşmedi. Türkiye'nin teknik ve güvenlik açısından bir iç savaşın içinden çıkan Kırgızistan'dan daha geri olduğunu düşünmek bizleri ziyadesi ile üzdü.

Referandum sürecinde daha önce adres beyan formunu doldurmama rağmen yurt dışı seçmen kütüğünde ya da yurt içi seçmen kütüğünde ismimiz çıkmadığı için malesef yasal hakkımızı kullanamadık. 12 Haziran için büyük ümitlerle bir kez daha heyacanlandık. Türkiye Moskova Büyükelçiliği konsolosluk şubesinde adres beyan formumuzu iki hafta önce doldurduk. Gerekli imzaları attık. Bu kez yasal hakkımızı kullanabileceğimize inancımız tamdı. Aradan geçen süre içerisinde internetten sürekli sorgulama yapmaya başladık. Yüksek Seçim Kurulu'ndan yetkililerle telefonla görüşmemizde "işlem hemen gerçekleşmez, iki üç gün alabilir" dediler. Biz yine internetten sorgulamamızı sürdürdük. Malesef iki hafta boyunca sonuç alamayınca bir kez daha Başkkonsolosluğa giderek kaydımızı yeniden yaptırdık. Görevli arkadaş da bir anlam veremedi. Ancak olabiliyor bu tür eksiklikler dedi.

Zaman daraldıkça bizim de telaşemiz arttı. Eşim ve ben bir kez daha internetten sorgulama maratonuna başladık. Benim ismim yurt dışı seçmen listesinde çıktığı halde, malesef eşimin ismi bir türlü çıkmıyordu. Tekrar Konsolosluk, Yüksek Seçim Kurulu ve işlemleri yapan Mernis arasında mekik dokumaya başladık. YSK'dan 18. kez aradığım telefona çıkan bayan öğle tatiline girildiğini ve daha sonra aramam gerektiğini söyledi.

Sonunda YSK'dan bir yetkili ile görüşebildik. Hatanın kendilerinde olmadığını konsolosluk ya da Mernis'i aramamı istediler. Konsoloslukta iki kez işlem yaptırdığım için oradan da hata olmadığını düşündüm. Mernis'i aramaya başladım. Malesef onlarca kez çevirdiğim üç ayrı telefon numarası sürekli meşgul.

Yetkililerden ricamız, lütfen bu kez oy kullanabilelim. Bizi de vatandaştan sayın...

İrtibat:

Faruk Akkan
Cihan Haber Ajansı Rusya Temsilcisi
f.akkan@cihan.com.tr
00 7 926 346 61 31

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan