Rusya Müslümanları Merkezi Din İşleri Başkanı Talgat Tacettin Türkiye'de

191

Rusya Başmüftüsü ve Merkezi Din İşleri Başkanı Şeyhülislâm Talgat Tacettin, Orda Doğu ülkelerinin sorunlarını kendi aralarında şura ve demokrasi ile çözmeleri gerektiğini söyledi. Libya’nın bombalanmasının Rusya Müslümanlarını incittiğini belirten Tacettin, sorunların bu şekilde çözülemeyeceğini vurguladı. Libya’nın Batılı ülkeler tarafında bombalanmasının Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından ‘Haçlı Seferleri’ne benzetilmesinin sorulması üzerine Tacettin, “Putin bu sözleri söylediğinde elbette tarihe de bakmış. Neler olmuş, neler geçmiş. Bugün de İslam devletleri, Arap ülkelerinin İslam Konferansı Teşkilatı var. Kendi aralarında yardımlaşsalar bunun gibi laflar çıkmazdı. Başka yerlerden, Avrupa devletlerinden müdahale olunca elbette Haçlı saldırıları gibi laflar çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Rusya Başmüftüsü ve Merkezi Din İşleri Başkanı Tacettin, Türkiye temasları çerçevesinde dün İstanbul Aydın Üniversitesini ziyaret etti. Aydın Üniversitesi’nin Florya kampüsünda bir konferans veren Tacettin, toplantı öncesi düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

RUSYA’DAKİ MÜSLÜMANLARIN DURUMUNU ANLATTI

Konuşmasına Türkiye’yi Rusya’daki Müslümanlar adına selamlamakla başlayan Rusya Başmüftüsü Tacettin, Türkiye’ye 40’dan fazla ziyaret yaptığını ve bir anavatanı olarak gördüğünü ifade etti. Tacettin, “Yüzyıllar boyu İslam dünyasına büyük hizmetler veren Türk milletinin misafiri olmak bizim için bir sevinç.” dedi.

Rusya Merkezi Din İşleri Başkanı şöyle devam etti: “Rusya’da 20 milyona yakın kardeşiniz var. İslam dünyasında ve dünyada Rusya hakkında Rusya Müslümanları hakkında çeşitli laflar sözler olsa da elhamdülillah 1421 yılından beri İslam Rusya’da var ve kıyamet gününe kadar da var olacak. 75 yıllık komünizm döneminde devlet ateizmi bize mecbur etmeye çalışsa da, millet dinsiz kalmadı, ateist olmadı.”

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra Rusya’da camilerin sayısının 70 defa arttığını söyleyen Tacettin, Sovyetler Birliği döneminde Rusya’da 300’e yakın cami olduğunu bu sayısın şu an 3 bin civarına ulaştığını kaydetti. Rusya Başmüftüsü, “Rusya’da bugün 7 İslam üniversitesi, 36 medrese var” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE ORTA DOĞU’DAKİ ÜLKELER İÇİN GÜZEL ÖRNEK OLUYOR”

Toplantıda “Rusya’daki Müslümanlar Türkiye’yi nasıl görüyor?” sorusuna ise Talgat Tacettin, “Bir aileden bir kardeşin başka bir ülkeye hicret etmesi olarak” gördüklerini söyledi. Türklerin Sibirya’dan Orta Asya’dan Anadolu’ya geldiklerini ve burada İslam’ın halifeliğini üstlenerek, büyük hizmetler sunduğunu belirtti. Tacettin, “Bundan dolayı Türkiye’ye büyük ihtiram ve muhabbetle bakıyoruz. Bugün Türkiye Rusya’daki Müslüman kardeşleri, İslam dünyası ve özellikle Orta Doğu’daki Müslüman ülkeleri için güzel örnek oluyor.” ifadelerini kullandı.

“ORTA DOĞU’DAKİ ÜLKELER SORUNLARI KENDİ ARALARINDA DEMOKRASİ İLE HALLETMELİ”

Orda Doğu’daki olayları endişe ile izlediklerini ifade eden Tacettin, “Çünkü İslam ülkeleri, bilhassa Arap ülkeleri de bundan 200-300 yıl önce büyük zahmetler, zulümler gördü. Bugün de Libya’nın bombalanması hepimizin yüreklerini incitti. Bu ülkelerde Libya’da olsun, Tunus’ta olsun, Mısır’da, Suriye’de, Yemen’de bunu gibi kavga fitneler elbette kendiliğinden çıkmaz. Rüzgar olmasa ateş de çıkmaz. Bunu herkes anlar. Bu memleketlerin her bir milletinin devleti var, anayasası var, kanunu var, kendilerinin seçilmiş rehberleri var, reisleri var, kendilerinin meselelerini devlet durumunu kendileri hal etmeleri lazım. Avrupa’dan Amerika’dan gelip bombalamanın bu işi halletmenin yolu yok. Bunu için Rusya Merkezi Dini İdaresi’nin kabul ettiği karar var. Bunun gibi bombalamayı kabul etmiyoruz. Rusya Müslümanları da böyle düşünüyor. Birleşmiş Milletler var, onun güvenlik konseyi var. Onun kararlarına uygun olarak Orta Doğru memleketleri bunun gibi fitneleri şura ile demokrasi ile halletmeleri lazım.” dedi.

RUSYA MÜSLÜMANLARININ EN BÜYÜK SORUNU: AŞIRICILIK VE TERÖRİZM

Rusya’daki Müslümanların ne tür sorunları olduğu sorusunu ise Rusya Başmüftüsü ve Merkezi Din İşleri Başkanı, en büyük problemlerinin aşırıcılık ve terörizm olduğunu ifade etti. Rusya’da Müslümanlar ile Ortodokslar arasında 450 yıldır hiçbir sorun olmadığını belirten Rusya Başmüftüsü, bugün yaşanan şiddet olaylarının hepsinin Müslümanların üzerine atıldığını kaydetti.

“İSLAM ÜLKELERİ ARALARINDA YARDIMLAŞSA ‘HAÇLI SEFERLERİ’ LAFLARI ÇIKMAZ”

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in, Batılı güçlerin Libya’yı bombalamasını Haçlı Seferleri’ne benzetmesinin sorulması üzerine Tacettin, “Onu ben duydum. Ancak Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de ‘Bunu Haçlı saldırısı adlandırmak, medeniyetler arasında çatışması var gibi göstermek oluyor’ dedi. Amma Putin de bu sözleri söylediğinde elbette tarihe de bakmış. Neler olmuş, neler geçmiş. Bugün de İslam devletleri, Arap ülkelerinin İslam Konferansı Teşkilatı var. Kendi aralarında yardımlaşma olsa bunu gibi laflar çıkmazdı. Başka yerlerden Avrupa devletlerinden müdahale olunca elbette Haçlı saldırmaları gibi laflar çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda ise “Türkiye’den ne bekliyorsunuz?” sorusuna ise Tacettin, “Güzel örnek.” diye cevap verdi.

Tacettin daha sonra Aydın üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Tacettin, Rusya’daki Müslümanların durumu, Orda Doğu’daki son gelişmeler üzerinde durdu.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı