Rus girişimciler uzayda otel kuracak

44

Rus girişimcileri bilim adamları ile birlikte uzay turizmi için yeni yolları arıyor. Uzay gezileri meraklılara 200 bin dolardan 40 milyon dolara kadar değişen fiyatlarla sunulması hedefleniyor.

Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in ilk uzaya uçuşu ardından 50 yıl geçti. O günden itibaren insanlar açık uzaya çıktı, aya ayak bastı ve Uluslararası Uzay İstasyonu bile kurdu. Bununla yetinmeyen uzay araştırmacıların bir diğer hedefi uzaya turistik geziler düzenlemek, ve dünya yörüngesinde otel kurmak gibi hayaller de bulunuyor.

Uzay oteli ile ilgili bilgi veren Yörünge Teknolojileri LTD şirketi CEO'su Sergey Konsekno ilk uzay otelinin 7 kişilik olmasını planladıklarını belirtti. Kostenko, “Dört odalı bir istasyon olacak. 7 kişinin rahatça sığacağı yaklaşık 20 metre karelik alanı kapsayacak. Ve en önemlisi iki büyük pencere olacak. Bu çok önemli çünkü turistler, dünyadan uzaklaşmayı görmek ister ve fotoğraf çekmek ister” dedi.

Fakat bu eğlence pahalıya mal olabilir. Uzmanlar uzay otelini bir defa ziyaret etmenin 35-40 milyon dolara mal olabileceğini kaydediyor. Fakat daha ucuz olması için de yollar araştırılıyor.

Bir başka Rus şirketi ucuz uçuş imkânını teklif ediyor. Şirket gezinin alçak dünya yörüngesine yapılmasını öneriyor. Bu projeye göre uzay turistleri uzaya çıktıktan sonra yörüngede 5 dakika durduktan sonra yeniden dünyaya dönecek. Uçuş biletleri turistlere 200 bin dolardan sunulacak.

Amaçlarının bir grup turisti 100 kilometre yüksekliğe çıkarmak olduğunu belirten Proje sorumlusu Stanislav Smirnov, “Alçak dünya yörüngesinden hem dünya çok güzel şekilde görünür hem turistler uzayı kendi gözleriyle görebilir” şeklinde konuştu.

Bu projeyi gerçekleştirebilmek için şirket uzmanları yolcuları bünyesinde taşıyan özel kargo uçağını kullanmayı amaçlıyor. Kargo uçağı yörüngeye ulaştığı anda üzerindeki mekiği yörüngede bırakacak. Birkaç dakika yörüngede kaldıktan sonra mekik yeryüzüne inecek.

Orta okul öğrencisi Sergey Davitaya uazaya ateşlenmeden birkaç gün kala Syozu TMA-21 izlemeye fırsat bulan gençlerden biri. 14 yaşında olan Sergey ABD'de 15 dakika boyunca yer çekimi sıfır simülasyon aracında geçirdi. Sergey uzaya yolculuk yapmak istiyor ve büyüdüğü zaman uzaya gidebileceğine inanıyor. Hatta yaşama imkanı olan gezegenlere yerleşmeyi bile planlıyor. Sergey, tüm bu imkanların zamanlar oluşacağına inanıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan