Rusya'da dedeler ve nineler için açılan bilgisayar kursuna büyük ilgi

23

Rusya’nın kuzey kenti St.Petersburg’ta emekli vatandaşların internet ve bilgisayar kullanabilmesi için “Babuşka-online”-“Deduşka-online” adlı bilgisayar kursları açıldı. Rusça nine ve dede anlamına gelen bilgisayar kurslarında çok sayıda yaşlı insanın kayıt olduğu belirtildi.

St.Petersburg Belediyesi Sosyal Politika Komisyonu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen özel programa gelen yaşlılar arasında eski SSCB ve Rusya devlet sanatçıları ve savaş gazilerini de görmek mümkün.

 

Rusya Halk Sanatçısı Aleksandr Kavalerov’un internet kursuna katılmasının ilginç hikayesei var. Emekli sanatçı evlenebilmek için resmi 1.Kanal’da sunucu Larisa Guzeyeva’nın “Davay Pojenimsya” (Gelin Evlenelim) programına katılmıştı. Fakat yaşlı aşık umduğunu televizyonda bulamayınca bu sefer internet ortamında gelecek eşini aramaya karar verdi. “Babuşka-online”-“Deduşka-online” kursunun kapısını çalan sanatçı Kavalerov şimdi interneti öğrenebilmek için kurs hocalarının önerilerini dikkatle not ediyor.

Kurslarda Rus nine ve deduşkalar twitter, odnoklassniki, facebook ve başka sosyal ağlarının “inceliklerini” de öğreniyor. Amaç çocuk, torun ve akrabalarla internet ortamında hasret gidermek.

RIA-858605-online_2Yaşlı insanların bilgisayar öğrenebilmesi için yerel şirketler de sponsorluk yapıyor. Aynı kursların başkent Moskova dahil Rusya’nın çeşitli ülkelerinde açılması için vatandaşlardan çığ gibi mektubların geldiği de belirtildi. Rus basınının yorumuna göre, yaşlılara yönelik bilgisayar kursları, tıpkı 20.yüzyılın başlarında, eski SSCB’nin kuruluş yıllarındaki “Eğitim Kursları”na benziyor. O dönemde de yaşlı insanların okuma yazma öğrenebilmesi için özel devlet programları uygulanıyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan