Müftü, Rusya'nın ulusal ambleminde hilal istedi

12

Rusya Müslümanları Merkezi Bölge Dini Yönetimi Başkanı Talgat Taceddin Rusya'nın ulusal sembolünde Ortodoks haç figürlerinin yanında İslam dininin sembolü olan hilalin de yer alması gerektiğini söyledi.

Moskovski Novosti gazetesine özel açıklamada bulunan Taceddin Rusya'nın çft başlı kartal sembolünde kartallardan birinde hilal bulunması gerektiğini söyledi. Rusya'nın çift başlı kartalın iki ayağında da Ortodoks Hristiyanlığın sembolleri yer alıyor. Rus çarlarının törenlerde iki ellerine aldıkları sembolleri günümüzde törenlerde Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği taşıyor.

Rusya Federasyonu'na bağlı Başkırdistan Cumhuriyeti'nde görev yapan Taceddin, şubat ayında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le yaptığı görüşmede konuyu kendisine ilettiğini, Rusya liderinin kendisini dikkatli bir şekilde dinlediğini söyledi.

Rusya nüfusunun yaklaşık yüzde 18'inin (20 milyon) müslüman olduğunu ifade eden Taceddin, Rusya'da yaşayan tüm dinlerin ulusal sembolde yer alması gerektiğini kaydetti. Taceddin açıklamasında, "Yüzlerce yıldan bu yana atalarımız burada yaşadı. Kaderin cilvesi olarak bizler bir devlet çatısı altında birleştik. Bizim komşularımız, bizim kardeşlerimiz..." dedi.

Taceddin daha önce yaptığı öneride de yeni cami ve kiliselerin yapımı için "dini vergi" konulmasını istemişti. Taceddin'e göre tüm Başkırdistan'da insanların inançlarına bakılmaksızın bu verginin toplanması gerekiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan