Putin ve Medvedev Paskalya ayininde eşleri ile birlik mesajı verdi

44

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin Hz. İsa’nın yeniden dirilişinin sembolü olan Paskalya ayinine eşleri ile birlikte katıldı. Uzun süredir ilk kez Rusya Başbakanı Putin’in eşi Lyudmila kameralar önüne çıkarken, Medvedev ve Putin ikilisinin samimi diyalogları kameralara yansıdı.

Moskova’nın en büyük kilisesi Kurtarıcı İsa Katedrali’nde düzenlenen ayini Rusya Ortodoks Patriği Kirill yönetti. Rus Ortodoks’ların 40 gündür devam eden hayvani gıdaların tüketilmesinin yasak olduğu “büyük oruç” sona erdi. Kurtarıcı İsa Katedrali’ndeki ayinde Kudüs’ten getirilen kutsal ateş yakılırken, Ortodoks Hristiyanlar mumlarını yakarak günahlarından arınmak için dua etti.   

Ortodoksların en önemli bayramlarından biri sayılan Paskalya, bir hafta boyunca kutlanıyor. Yunan kaynaklı paskalya kelimesi “kurtuluş” anlamına geliyor. Ruslar bu bayram boyunca “Hristos Voskres!” (İsa Mesih dirildi!) şeklinde birbirlerine hitap ediyorlar. Bu sözler defalarca tekrarlanıyor. Ortodoks inancına göre bu sözde tüm inanç, kararlılık ve umutlar odaklanmakta.

RIA-902901-Putin_Medvedev_3_hbrsPaskalya bayramının kökü Yahudilikte bulunuyor. Yahudi inancına göre bu bayram Mısır köleliğinden kaçan Musevilerin kurtuluşunu simgeliyor. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık bir hazırlık dönemi ile son haftayı kapsıyor. Paskalya Günü’nde de sona eriyor. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler hazırlanıyor. Boyalı paskalya yumurtası haşlanıyor, mumlar yakılıyor. Yumurtanın kırmızıya boyanması ise İsa’nın kanı anlamına geliyor.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inançların göre kutluyor. Süryanilerin Temmuz ayında kutladıkları ‘Meryem Ana Paskalyası’ adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine giriyor. Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenleniyor. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakmazken; dönüşte ise, İsa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılıyor.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan