Rus milyarder Prokhorov: Türkiye’de tatil yapmak çok hoşuma gidiyor

22

Rusya’nın en zengin işadamlarından Mihail Prokhorov, Türkiye’de tatil yapmayı çok sevdiğini belirtti. Forbes dergisine göre dünyanın 39. Rusya'nın ise 2. zengini olan Prokhorov, altın madenlerinden otomobil sektörüne, enerjiden Amerikan basketbol takımına kadar onlarca farklı sektörde iş yapıyor.Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine özel mülakat veren zengin işadamı, muhabirin “Yabancı basın, geçenlerde Seyşel adalarında (Afrika’nın doğusunda) bir ada aldığınızı yazdı. Sizi tebrik edebilir miyiz?” sorusuna, “Ben de gördüm ve şaşırdım. Meğerse (gülerek) benim şimdi adalarım da varmış! Sonradan bu haberlerin nereden kaynaklandığını öğrendim. Ben Seyşel adalarında gerçekten de tatil yapmıştım. Ve bir Rus da bir zamanlar orada ada satın almıştı. Hepsini bir arada topladılar ve neticede şöyle oldu: Prohorov adanın sahibi” dedi.

Rus muhabirin, “Seyşel dışında başka nerede tatil yapıyorsunuz?” sorusuna Prokhorov, “Şimdi Türkiye’de üç yıldızlı otelde tatil yapıyorum” diye yanıt verdi. Muhabirin “Öyle mi?” şeklinde şaşırması üzerine Rus zengin işadamı, “Orada rüzgarlı sörf var, hareketlilik var. Orası benim çok hoşuma gidiyor” diyerek Türkiye’de tatil yapmayı övdü.  

İlk parasını lise son sınıfta kazandığını anlatan Rus milyardar, her gün çok çalıştığını da belirtti. Prokhorov Rusya’nın ilk hibrit aracı Yo-mobile’ı üretecek fabrikanın da sahibi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan