Rusya’da 800 bin büyücü doktorların yerini aldı

193

Ruslar hastalıklardan kurtulmak için doktorların yerine büyücülere başvurmayı tercih ediyor. Gerçek doktorların sayısını geçen büyücülerin Rusya'daki sayıları da yaklaşık 800 bin olduğu ifade ediliyor. Çalışma izni alabilen büyücüler vergilerini ödeyerek yasal işyeri açabiliyor.

Ticaretinin oldukça iyi gittiği görülen Darya Mironova kendisine başvuran herkesi sağlığa kavuşturduğunu iddia ediyor. Doktorların bile kendisine başvurduğunu anlatan Mironova, “Bazen doktorlar bile danışmak için bana uğruyor. Teşhis ve tedavi doğru olduğunda ancak hasta iyileşmediği zaman benden tavsiye istiyorlar” diyor.

Büyüyen trendin parçası olan Mironova Moskova'da hizmetlerini sunan 300 bin büyücülerden en tanınanlar arasında. Rusya genelinde farklı büyü metodları ile tedavi yaptıklarını iddia edenlerin sayısı ise 800 binden fazla. Bu rakam ülke genelinde görev yapan gerçek doktorların sayısını geçiyor. Siyasetçiler ve uzmanlar bu denli ilginin kaynağını araştırırken tıpçılar ülkede tedavi ve sağlık koşullarının iyi olmadığına işaret ediyor.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da Sağlık Koruma Komitesi üyesi Elmira Glubokovskaya büyücülerin artışını doğal bulduğunu ifade ederek, “Büyücüler çok popüler, çünkü hastanelerin tedavi kalitesi ülke genelinde hiç iyi değil. Bu yüzden biz sağlık sistemini iyileştirmek için sağlık mevzuatını geliştiriyoruz ve bu alan için yatırımları teşvik ediyoruz” sözlerini dile getiriyor.

Yetkilileri özellikle sahte şifacıların artmasından endişeli. Gün geçtikçe sayıları artan büyücülerin tanıtım ilanlarını günlük gazetelerde görmek mümkün. Gazete sayfalarında yer alan reklamlarda bir çok büyücü yüzde 100 tedavi vaadinde bulunuyor.

Piyasada sadece para peşinde olan sahtekarların çok olduğunu ifade eden büyücü Darya, reklamların şüpheli olduğunu söylüyor. Darya, “Birisi tamamen iyileştiririm, yüzde 100 sağlığa kavuştururum diyorsa ben inanmam. Çünkü tıpçılar bile böyle vaatte bulunamaz. Gazetelerde gördüğümüz reklamların yüzde 90'ı yalandır” diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan