Rusya’da bir tarikat Putin’in ikonasına dua ediyor

12

Rusya’nın Nijni Novgorod kentinde Balşaya Yelniya kasabasında ortaya çıkan sapkın bir tarikat Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ikonalarına dua ediyor. Tarikatın kurucusu Mother Fotinya, Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’un reenkarnasyonla yeniden dünyaya Putin kimliğinde geldiğine inanıyor. Rus basınında geniş yer bulan haberlerin kaynağı Sobesednik adında yerel bir gazete. Gazeteye açıklamada bulunan Fotinya’ya göre Putin’in ve St. Paul’un kişilikleri birbirine çok benziyor. St. Paul İncil’den vaaz vermeye başlamadan önce bir savaş lordu idi. Putin’in de KGB yıllarında herhangi bir kutsallığı yoktu. Ancak devlet başkanı olmasının ardından kutsal ruh ona geldi.

Fotinya’ya göre önünde dua edilen Putin ikonası bir gün mucizevi bir şekilde ortaya çıktı. Hristiyanlık’tan sapma bir tarikat olan yeni inanışa sahip olanlar kutsal olarak gördükleri Stalin ve Korkunç İvan ikonaları önünde de dua ediyor.

Fotinya’nın 2007’de kurduğu sapkın tarikata inananlar dini liderlerinin şifa dağıttığını düşünüyor. Gazeteye göre yerel güvenlik görevlileri Fotinya’nın çalışmalarını biliyor, ancak yasal olmayan bir durum bulamadıkları için müdahale etmiyor. Fotinya şimdiye kadar bir yıl sahtekarlık suçundan hapis cezası da almış.

Gazetede çıkan haber sonunda değerlendirmede bulunan Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov sapkın tarikatla ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde dini inançların sıkı kontrol altında tutulmasının sonraki dönemde bir çok sapkın tarikatın da ortaya çıkmasına neden olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Rusya’nın güney bölgesi Abakan’da binden fazla üyesi olan bir sapkın tarikat da faaliyetlerini sürdürüyor. Bu tarikatın üyeleri dini liderleri trafik polis memuru Sergey Torop’un yeniden dünyaya gelen Hz. İsa olduğuna inanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan