Toplu ulaşım araçlarında holiganlık yapana 1 milyon ruble ceza

8

Rusya’da metro, tren, uçak ve denizyolu ulaşımında artan holigan olaylarından rahatsız olan hükümet sert önlemler almak için kolları sıvadı. Küçük çaplı holiganlıklar için 2-4 bin ruble arasında cezalar öngörülürken, bu suçların toplu taşıma araçlarında işlenmesi durumunda bir milyon rubleye kadar cezalar verilebilecek. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’ya sunulan yeni yasaya göre holiganlar için 7 yıla kadar hapis cezası verilebilmesinin de önü açılıyor. Gazetecilere açıklama yapan Duma Yasa Komisyonu Başkanı Pavel Kraşeninnikov özellikle çeşitli ulaştırma araçlarında holiganlık yapan şahısların ise daha sert cezalar alması gerektiğini savunarak, “Küçük holiganlık vatandaşlarımızın önemli bir bölümünün hayatını zehirliyor. Ulaştırma araçlarında yapılan holiganlık ise facialarla sonuçlanabiliyor. Bu yüzden holiganlığa yönelik cezaların artmasını doğru ve tam zamanında olduğunu düşünüyorum. Bugün küçük çaplı holiganlık suçlularına iki binden dört bin rubleye kadar para cezası verilebilmesi söz konusu. Fakat demiryolu, havacılık ve deniz ulaştırma araçlarında benzer suçlar için bu ceza bir milyon rubleye kadar olabilir” dedi.

Holiganlıkla ilgili ülkede uygulanan mevcut yasaların yetersiz olduğunu savunan Kraşeninnikov, “Mevcut cezalar suçluların fiiliyatta cezasız kaldığı anlamına geliyor. Bu apaçık ortada. Ve bu cezalar küçük holiganlık için yapılan önlemler bağlamında herhangi bir ciddi fonksyonu yerine getirmiyor” diye sitemde bulundu.

Sunulan yasa tasarısında, ulaştırma araçlarında işlenen holiganlık suçlarıyla ilgili ceza verilebilmesi açısından çeşitli vasıflandırılma yapılması da isteniliyor. Vasıflandırılmanın holiganlık suçu sonucunda ortaya çıkan zarara göre  yapılması planlanıyor. Rus milletvekili Kraşeninnikov, “Burada konu ulaştırma araçlarında yapılan holiganlıkla ilgili. Uçakta, demiryolu veya deniz ulaştırma araçlarında olası holiganlık vakalarında yolcuların sokak ortamından daha fazla zarar görebileceği ortada. Buradaki holiganlık daha ağır neticeler doğurabilir. Ve burada beş yüz binden bir milyon rubleye kadar veya dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilmesi söz konusu” diye konuştu.

Rusya’da küçük holiganlık için günümüzde 500 rubleden iki bin rubleye kadar para cezası, en kötü durumda ise 15 güne kadar hapis cezası veriliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan