Greenpeace: “Önlem alınmazsa Moskova bir hafta içinde duman altında kalır”

1

Greenpeace Rusya temsilciliği önlem alınmaması durumunda bir hafta içinde çevre bölgelerde çıkan yangınlar nedeni ile başkent Moskova’nın duman altında kalabileceği uyarısı yaptı. Greenpeace Rusya yangınlarla mücadele  departmanı başkanı Grigori Kuksin, ülke genelinde yangınların geçen yıla göre daha erken başladığını ve durumun zorlaşabileceğini kaydetti. Russia Today’a açıklamada bulunan Kuksin, “Maalesef, Olağanüstü Hal Bakanlığı yangınlara karşı etkili ve ciddi bir mücadele yapmıyor. Bu durumun değişebileceğini düşünmüyorum. Zaman hızla geçerken, problemi çözmek yerine, üzerini örtüyorlar” eleştirisi getirdi.

Başkent Moskova çevresinde torf olarak tanımlanan bir kısım çalılıkların yanmaya başladığına dikkat çeken yetkili, “Olağanüstü Hal Bakanlığı bunu kabul etmiyor. Rusya’nın Uzak Doğu ve Sibirya bölgelerinde yangınlarla mücadelede de durum kötüye gidiyor” dedi.

Olağanüstü Hal Bakanlığı Uzakdoğu koordinasyon merkezinden Vladimir Stepanov da RT’ye verdiği bilgide, Sakha, Yakutya, Habarovsk ve Amur bölgelerinde yangınların olduğunu belirtti. Diğer bölgeleri de gözlemledikleri bilgisini veren Stepanov, durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

Bölgelerde yangınlara karşı yeterli önlemlerin alınmadığını kaydeden Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu, “Rusya’nın kentlerinin yüzde 59’u muhtemel yangınlara karşı hazır” değerlendirmesinde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de yangınlarla ilgili yaptığı uyarıda önlem alınmaması durumunda bürokratları yangın söndürmeye göndereceği uyarısında bulunmuştu.

Halen Rusya’nın Ural bölgesinden Uzakdoğu bölgesine kadar uzanan alanda 150’nin üzerinde yangın devam ediyor. Yıl başından bu yana da 4780 yangın çıktı ve 103 bin 520 hektar alan yandı. Olağanüstü Hal Bakanlığı verilerine göre bu rakam geçen yıldan yüzde 15 daha fazla.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan