Moskova'da tüm müzeler bedava

9

Moskova'da kutlanan 'Müze gecesi' çerçevesinde vatandaşlar bugün 150'ye yakın galeri ve müzeyi bedava ziyaret edilebilecek.

Saat 18.00'da başlayacak Müze Gecesi Rusya'nın başkenti Moskova'da 5. kez düzenleniyor. Şehir genelinde kimi gece yarısına, kimi de sabah saatlerine kadar 24’ü devlet galerisi olmak üzere toplam 150 gösteri merkezi ve müze kapılarını ziyaretçilere açacak. Kampanya çerçevesinde Moskova metrosu da saat 02.00'ye kadar hizmet verecek. Bu geceye özel Puşkin müzesi Rusya'ya İtalya'dan ilk defa getirtilen Sandro Botticelli'nin 'Pallas Athena ile Kentaur' tablosunu resim severlerin beğenisine sunacak. Puşkin müzesinin tüm sergileri de açık olacak. Müze-koru Tsaritsino ise 8 bin metrekarelik alanda 16 sergiye yer verecek.

Zubovskiy Bulvar üzerinde bulunan Proviant depoları sergi salonunda 'Vozrojdennaya Moskova' adlı kolleksiyon sergilenecek. Sergideki resimler 1812 yılında yaşanan Rus-Fransız savaşında yanan Moskova'nın yeniden inşa edilme konusunu anlatacak. Golitsin ve Kuzmin ailelerine ait tarihi köşkte ise tiyatro gösterisi sunulacak. Ayrıca köşkte açık hava rasathanesi hizmet verecek. Gelenler gökyüzündeki yıldızları izleyebilecek ve özel sunumu dinleyebilecek.

Moskova'nın en önemli sanat müzelerinden Tretyakov Devlet Galerisi, Yeni Manej ve Modern Sanat Müzesi de kapılarını tüm gece için ziyaretçilere açacak.

İlk 'Müze gecesi' Uluslararası Müzeler Günü'nde 18 Mayıs 2007 tarihinde düzenlenmişti. Her yıl bu etkinliğe yeni şehirler katılıyor. Bu yıl Moskova ile birlikte St. Petersburg, Yekaterinburg, Novosibirsk, Kaliningrad, Kazan ve diğer Rusya şehirleri sanat severlere kolleksiyonlarını sergilemeyi tercih etti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan