Rusya’da okullarda zorunlu uyuşturucu testi

17

Afganistan kaynaklı uyuştrucunun önemli pazarlarından biri olan Rusya okullarda uyuşturucu ile mücadele için kolları sıvadı. Gönüllü test çalışmalarına başlayan Moskova, olumlu sonuç alamazsa zorunlu uygulama başlatacak. Rusya Uyuşturucu İle Mücadele Başhekimi Yevgeni Brun basına yaptığı açılamada, “Gönüllü test süresinin iki yıl gibi bir zaman alacağını düşünüyorum. Burada olumlu bir sonuç alamazsak, o zaman zorunlu test sürecine başlayabiliriz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev geçen ay uyuşturucu kaçakçılığı yapanlara ağır cezalar öngören yasayı onaylamıştı. Yasa ile ilgili açıklamada bulunan Medvedev, uyuşturucu bağımlılarının da hapis cezaları yerine tedavi edilmeleri ile ilgili düzenleme yapılmasını talep etmişti. Anyı yasa çerçevesinde okullarda uyuşturucu testi yapılması ile ilgili uygulama kabul edilmişti.

Rusya Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada uyuşturucu testinin zorunlu olmayacağını, yaşları uygun olmayan çocukların da velileri eşliğinde testten geçirilebileceğini açıklamıştı.

Bir taraftan HIV virüsünün hızla yayılmasına neden olan uyuşturucu nedeni ile Rusya’da her yıl ortalama 40 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Bruhn’a göre okul dönemindeki gençler arasında en yaygın uyuşturucular esrar, ecstasy ve amfetamin. Rusya’da halen bir kez kullananlar da dahil olmak üzere 2,5-4 milyon uyuşturucu bağımlısı kayıtlara girmiş durumda.

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov da 2010’da 50 tonun üzerinde uyuşturucunun ele geçirildiğini açıklamıştı. Rusya’da tüketilen uyuşturucunun yüzde 90’ının Afganistan kaynaklı olduğu, Özbekistan ve Tacikistan üzerinden ülkeye girdiği kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan