Rusya’da taksicilerden trafiği yavaşlatma eylemi

0

Rusya’nın başkenti Moskova başta olmak üzere bölgelerde eski Sovyet ülkelerinden gelen taksiciler yöneticilerin hedefinde. Tüm taksileri kayıt altına almak isteyen yöneticiler vergi kaybını önlemenin dışında güvenlik gerekçesi ile tüm taksileri kayıt altına almak istiyor. Doğu Sibirya’nın İrkutsk kentinde yüzlerce kaçak taksici yerel yönetimin kayıt altına alma çabalarını protesto etmek için trafiği yavaşlatma eylemi gerçekleştirdi. Yeni düzenlemeye göre taksicilik yapmak isteyenler 1 Eylül’den itibaren yolcu taşıma sertifikası almaları zorunlu hale geliyor.

Yeni yasayı ihlal eden taksiler içinde 3 bin-5 bin ruble (107-178 dolar) arasında para cezası kesilmesi de planlanıyor. Yeni uygulamayı protesto eden taksiciler İrkutsk kentinde araçlarını yavaş kullanarak trafiği kilitledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da da sadece 9 bin taksinin kayılı olduğu, bunun dışında 40 binin üzerinde taksicinin ise yasal olmayan bir şekilde çalıştığı belirtildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin şehrin trafik sorununun çözülmesi ve toplu ulaşımın teşviki amacı ile lisansı olmayan taksilerin trafiğe çıkmasına izin verilmeyeceğini ifade etmişti.

Uzmanlara gore Moskova ve Rusya’nın diğer kentlerinde artık bir gelenek haline gelmiş lisanssız taksi uygulamasının değiştirilmesinin imkansız olduğunu düşünüyor. Yol kenarında elini kaldıran müşteri, fiyatta pazarlık yaptıktan sonra istediği noktaya ulaşabiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan