Ambulanstan önce cenaze arabası gelince savcılık harekete geçti

5

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde bir hasta için çağrılan sağlık ambulansından önce cenaze hizmetleri yetkililerinin gelmesi Başsavcılık görevlilerini harekete geçirdi. Basında çıkan haberlerde, bölgede cenaze hizmetleri veren yaklaşık 80 şirketin kıyasıya rekabete giriştiği, ağır hastalarla ilgili gizli bilgilerin para karşılığında cenaze şirketlerine satıldığı iddia edildi. Rusya Başsavcılık Resmi Sözcüsü Marina Gridneva, Yekaterinburg’taki vakayla ilgili inceleme başlattıklarını belirtti. Gridneva, “Bazı kentlerde sağlık ambulansı görevlileri, ağır hasta ve ölüm vakalarıyla ilgili bilgileri para karşılığında cenaze hizmetleri firmalarına veriyor. Böylece vatandaşların sağlığıyla ilgili gizli bilgiler hususundaki hukuku ihlal ediyor. Örneğin, Yekaterinburg kentinde hasta için çağrılan sağlık ambulansı yerine cenaze hizmeti yetkilileri gelerek defin işlemriyle ilgili hizmetlerini tanıtmış” dedi.

Rus resmi Vesti televizyonu da Yekaterinburg kentinde benzer başka bir olayın meydana geldiğini belirtti. Haberde, “85 yaşındaki bir gazi bayan için sağlık ambulansı çağrıldı. Doktorlar yaşlı bayana konyak içirtilmesini tavsiye etti. Doktorlardan 10-15 dakika sonra kapıda cenaze hizmetleri veren şirket yetkilisi ortaya çıktı. Yetkili, kendi hizmetlerini yaşlı vatandaşın akrabalarına tanıttı. Bunları duyan nine korkudan kendini tekrar yatağa atarak odasını kilitledi” denildi.

Yekaterinburg kent Sağlık Ambulansı başhekimi İgor Puşkarev, “Her yıl yaklaşık yüze yakın şikayet alıyoruz. Tahmin ediyorum ki, sağlık ambulansı çalışanlarının iletişimi telsizle dinleniyor” dedi. Yerel basının iddiasına göre, cenaze şirketleri polis ve doktorla temasa geçerek ölüm vakalarıyla ilgili bilgi alıyor. Fiyat ise beş bin rubleye (yaklaşık 200 dolar) kadar artıyor. Haberlerde, “Burada rekabet fazla. Yekaterinburg’ta yaklaşık 80 cenaze şirketi var. Bu verimli bir ticaret. Bazı firmalar rakiplerini sıkıştırabilmek için her türlü hileye başvuruyor” diye ifadelerde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan