Babuşkanın acı sonu: “Kendim yaptım, kimsenin suçu yok”

2

Rusya’nın Voronej kentinde oturan emekli yaşlı kadın Zoya. Y. (66) fakirlikten ve tek başına yaşamaktan bunalarak kendini yakarak intihar etti. Talihsiz emeklinin intihardan önce  “Kendim yaptım, kimsenin suçu yok” diye bir not bıraktığı da belirtildi. Olay yerine gelen güvenlik yetkilileri inceleme başlatırken, komşuları emekli bayanın sürekli fakirlikten şikayetçi olduğunu ifade etti. İlk belirlemelere göre, Rus babuşka Zoya, yiyecek ve ilaç parası bulamadığı için derin depresyona girmiş.

Komşu ve yakınları Zoya’ya ufak yardımlarda bulunmasına rağmen, tek yaşayan emekli bayanın kimsesi olmaması depresyonunu daha da artırmış. Basında çıkan haberlere göre, gece geç saatlerde evinin avlusuna çıkan nine Zoya başına mazot dökerek yaktı.

Rus Life.ru haber portalına konuşan Soruşturma Komisyonu Voronej Bölgesi savcısı Roman Rakov, “Yanmış cesedi komşuları sabah saatlerinde buldu. Evinde arama yapılırken emekli vatandaşın intihar öncesi yazmış olduğu not bulundu. Yazısında ölümünden kimsenin suçlu olmadığını belirtiyordu” dedi. Rus güvenlik yetkilileri olayla ilgili soruştuırma başlattı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan