Babuşkalardan metroda sıradışı gösteri: ''Sorun mu var? O zaman çocuk doğur!''

11

Üç bine yakın 70 yaş üzeri emekli bayan Moskova metrosuna binerek ülkede doğum oranının düştüğüne dikkat çekti. Özel tişörtlerle Moskova metrosunda dolaşmaya başlayan babuşkalar, yolcuların desteğini almayı başardı.

 

Özellikle gençlerin ilgilerini çekmeyi hedefleyen bayanlar Moskova Metrosu'nun farklı istasyonlarında gruplar halinde ''Sorun mu var? O zaman çocuk doğur!'' tişörtleriyle dolaşmaya başladı. Vagonlara hep birden giren bayanlar oturabilecekleri tüm yerleri kapladı. İhtiyarlara saygılı olan vatandaşlar ayakta kalanlara da yer verdi.

İkinci Dünya Savaşı Gazilerinden de oluşan 'Eski kuşak' grubu adına açıklamalarda bulunan Tatyana Bursova asıl hedeflerinin gençler olduğunu belirterek, “Genç nesillerin dikkatini Rusya'da azalan nüfus problemine çekmek istiyoruz. Böyle sıra dışı bir şekilde ülkemiz için önemli olan konuyu duyurmaya çalışıyoruz. Rusya'da her dakika başı 5 kişi ölüyor, üç kişi doğuyor. Gençler aile kurmalı ve çocuk doğurmalı” diye konuştu.

Novoslobodskaya istasyonunda başlayan gösteri uzun süre devam etti. 'Çocuk doğur' kampanyasına katılan emekli bayanlar trenlerde bir kaç sefer yaptı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{youtube}oEZiWys05U8{/youtube}