Rusya’da daçya sezonu başladı; işte hırsızların en çok sevdiği bölgeler

14

Rusya’da havaların ısınmasıyla birlikte yazlık daçyalarına giden vatandaşların daireleri hırsızların uğrak mekanları arasına giriyor. Daçya sezonu ile birlikte hırsızların da mesailerini hızlandırdığına dikkat çeken yetkililer, vatandaşlardan kıymetli eşyalarını nerelerde saklamamaları gerektiği konusunda uyardı.

 

Rusya İçişleri Bakanlığı güvenlik birimi yetkilisi Vadim Saviçev, 2010 yılında ülkede 41 bin dairenin soyulduğunu belirtti. Rus haber ajansı Ria Novosti, daire hırsızlarının evlerde hangi gizli yerleri aradığı konusunda vatandaşları uyardı. “Hırsızlardan pahalı eşyalarınızı nasıl koruyabilirsiniz?” değerlendirmesinde evin en az güvenli olan alanları belirlendi.

Kıymetli eşyaları saklamak için en az güvenli alanlar elbiselerin cepleri, çalışma masası ve diğer çekmeceli dolaplar. Hırsızlıklar yüzde 26 oranında kıymetli eşyaları bu bölgelerden alıyor. İkinci sırada en az güveli alan ise yüzde 20 ile kitap ve cdlerin yer aldığı raflar. Hırsızların yüzde 7’si yastık ve döşek altında kıymetli eşya bulurken, tuvalet, ayna arkası, halı altı ve su bidonu gibi eşyalar da yüzde 4’le güvensiz bölgeler olarak görülüyor.

Paspas altına anahtar bırakmayın

İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, her yaz hırsızlık sayısı yüzde 15-20 artarken, genelde bu tür hırsızlıkları profesyonel soyguncular yapıyor. Bakanlık üst düzey yetkilisi General Saviçev, “Ülkede gerçekleşen suçların yüzde 6,4’ünü daire hırsızlığı oluşturuyor. Hırsızlar çeşitli yöntemlerle evlere girebiliyor. Kilite anahtar uydurarak, kapıyı kırarak ve camı çıkararak. Fakat olayların çoğunda kabahat daire sahiplerinin kendisinden kaynaklanıyor. Bazen giriş kapısını kapatmayı unutuyorlar, çocukları alsın diye anahtarı kapı girişindeki paspasın altına bırakıyorlar, pencere ve balkon kapısını açık tutuyorlar. Bunun sonucunda da hırsızlar çok kolay şekilde eve gireiliyor” dedi.

Polis yetkilisei vatandaşların evlerini güvenli şekilde koruyabilmesi için özel teknik sinyalizasyon sistemlerinden yararlanılmasını ve komşularıyla iyi diyalog ortamında bulunulmasını tavsiye etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan