Çocukların gelişim sorununa çözüm yunuslarda

5

Rusya'nın başkenti Moskova'da hizmet veren Moskova Dilfinariyum'da gelişme sorunu yaşayan çocuklar için özel tedavi uygulanıyor. Özel tedavi yunuslarla havuz içinde birkaç saat geçirmekten oluşuyor. Uzmanlar bu tür tedavinin büyük etkiye sahip olduğu ve gelişim sorunu ve içe kapanıklık yaşayan çocuklarda sonuç alındığını kaydediyor.

Vanya annesi Yulya Zatvornova ile Dilfinaryum'a tedavi için gelen çocuklardan biri. Altı yaşında olan ve gelişme sorunu yaşayan Vanya haftada iki kez kırkar dakika boyunca yunus ile geçiriyor. Yulya hanım farkın gözle görülecek kadar büyük olduğunu belirterek, “Oğlumun dünyaya açıldığını görüyorum. İçe kapanıktı, burada yunus ile geçirdiği zaman sayesinde daha da sosyalleştiğini farkediyorum. Kendinden emin olduğunu görüyorum” şeklinde komuştu.

Dilfinaryum'da Vanya gibi bir kaç bin kişi daha tedavi görüyor. Uzmanlar yunusların çocuklara iyi davranma nedenlerini yaratılış temellerinde iyilik yapma isteklerinden kaynaklandığını ifade ediyor. Hasta çocukların ihtiyaçlarını ve sınırlamalarını dikkate alarak davranmaya çalışan yunuslar oldukça iyi niyetli ve nazik şeklilde çocuklarla oynuyor.

Tedavinin çok faydalı olması ile birlikte pahalı ve çok gelir getirmeyen iş olarak görülüyr. Aynı zamanda doktorlar da yunus tedavisinin faydaları konusunda hem fikir değil. Tedaviye bazı doktorların olumsuz yaklaştığını anlatan terapis  Valida Matyakubova, “Ancak serebral palsi, otizm gibi hastalığı olan çocukların annelerine sorarsanız terapinin çok faydalı olduğunu söylerler size. Çünkü etkisini bizzat görüyorlar” sözlerini dile getiriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan