“Kıyametten” korkan Rus genç intihar etti

41

Rusya’da 14 yaşındaki bir kız, Amerikalı papaz Harold Camping’in ortaya attığı 21 Mayıs’ta kıyametin kopacağı şeklindeki iddialarından korkarak kendini tavana astı. Talihsiz bayanın cep telefonunda “Herkes gibi ölmek istemiyorum... Şimdi ölüyorum” mesajı bıraktığı da belirtildi. ABD’li papazın iddilaları üzerine Rusya’da da, Amerika’da olduğu gibi “Kıyamet’in kopacağı” konusunda sokaklara özel billboardlar asılmıştı.

Rusya’ya bağlı Maria El Cumhuriyeti’ndeki Tetyanovo köyünde oturan okul öğrencisi Nastya Zaçinova’nın, 21 Mayıs günü sözde kıyametten korkarak intihar ettiği belirtildi. 21 Mayıs’a sayılı günler kala Nastya’nın aniden içine kapandığı, kimseyle konuşmamaya çalıştığı kaydedildi. Siyah renkli elbiseler giyen öğrencinin korku içinde dolaştığı da gelen iddialar arasında.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mari El Cumhuriyeti Gornomariyski Savcılık Dairesi yetkilisi Aleksandr Koşmarin, “21 Mayıs günü okuldan eve geldikten sonra çamaşır ipleri ile kendini tavandan asmış. Okulda arkadaşlarıyla uzun uzun vedalaşmış. Nastya’nın günlük defterini de kanıt olarak inceleme çalışmamıza aldık” dedi.

Nastya defterinde kıyamet gününde başına gelecek olaylardan çok korktuğunu belirtiyor. Mari El Savcılığı Soruşturma Komisyonu savcıları, Nastya’nın bölgedeki herhangi bir dini tarikatla bağlantısının olup olmadığını da araştırıyor. Ailenin tek çocuğu olan Nastya’nın intiharına baba ve annesi de halen inanamadığını göz yaşlarıyla ifade ediyor. Anne Lyudmila Zaçinova, “ABD’li papazın iddiaları kızımı çok etkileyerek mahvetti. Nastya bu 21 Mayıs tarihini çok ciddiye almıştı” diyerek göz yaşlarına hakim olamıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan