Küresel ısınma şarbonlu sığır mezarlarını tehdit ediyor

0

Küresel ısınma sonucu Arktik bölgesinde eriyen buzullara gömülü şarbonlu sığırlar bölge için tehdit oluşturuyor. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı şarbonlu sığır mezarlarının açığa çıkmasının ardından, virüsün yayılma tehlikesi olduğu uyarısı yaptı.

Bakanlık sözcüsü açıklamasında, “İklimsel anomaliler sürekli don halindeki tabakaların erimesine neden oluyor. Burada oluşturulan şarbonlu sığır mezarları da açığa çıkabilir. Bu durumda virüsün yayılma riski oluşabilir” ifadeleri kullandı. Rusya’da 100 binin üzerinde şarbonlu sığırın gömüldüğü, bunların 400’ünün de arktik bölgesinde olduğu belirtiliyor.

Şarbon virüsünün insan ve hayvanlar üzerinde ciddi rahatsızlıklara yol açan etkisi olduğu biliniyor. Sözcü oluşan sporların onlarca hatta yüzlerce yıl hayatta kalabileceğini hatırlattı.

Önümüzdeki dönemde ilgili bakanlık ve devlet ajanslarının konuya bütçe ayırarak bölgede gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor. 2008 yılında kabul edilen yasa ile bölgede çevrenin korunması amacı ile yaklaşık 28 milyar ruble (1 milyar dolar) bütçe ayrılmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan