Bodrum'da alkol zehirlenmesinden ikinci bir Rus rehber daha öldü

6

Muğla'nın Bodrum ilçesinde dört gün önce sahte içkiden zehirlenen Rus rehberlerden Maria Şalyapina'nın ardından Aygül Zalayeva da hayatını kaybetti.

Bodrum'da yaklaşık 60 kişilik Rus rehber grubu 3 gün önce tekneyle gezintiye çıkmış, hastalanan 14 rehber çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Rehberlerin, sahte içkiden zehirlendiği ortaya çıkmıştı. 6 kişi taburcu edilirken, Viktoria Nikoloeva adlı rehber yoğun bakımda tutuluyor.

Rosturizm yetkilileri Rus basınına verdiği bilgide 1983 doğumlu Şalyapina’nın pazartesi günü ölümünün ardından ikinci bir Rus turist rehberinin daha Antalya’da yoğun bakımda tutulduğu otelde yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Rosturizm’e göre hastanede tutulan 5 turist rehberinden ikisinin durumu ciddiyetini koruyor. Diğer üç Rusya vatandaşının ise Çarşamba günü tahliye edilmesi bekleniyor.

27 Mayıs’ta Türkiye’den Rusya’ya gelen iki turist de hastaneye kaldırıldı. Tekne gezisinde yer alan turistlerin verdiği bilgilere göre aldıkları içkilerin ardından bir kısmı geçici olarak bilinçlerini kaybetti.

Türkiye savcılık makamları olayla ilgili soruşturma başlatılırken, tekne sahipleri ile ilgili dava süreci başladı. Salı günü Rusya ve Türkiye oluşturdukları çalışma grubu ile Rus turistlerin güvenliği için gerekli önlemlerin artırılması kararlaştırıldı. Turizm acentaları ve oteller yasal içki ve sigaraların nereden alınabileceği konusunda müşterilerini bilgilendirecek.

Öte yandan Bodrum Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, Muğla Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince Rus rehberlerin teknede yedikleri yemek ve içeceklerden alınan numunelerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın İzmir’deki laboratuvarı ile İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği bildirildi.

Kaynak: Haberrus