Dağıstan'da dünyanın en ihtiyar adamı 3 asır gördü

59

Rusya'ya bağlı Dağistan Cumhuriyeti'nde yaşayan Magomed Labazanov, 121 yaşında olduğunu ve dünyanın en ihtiyar adamı olduğunu iddia etti.

Yaşına rağmen çok güçlü görünen Dağıstan'lı Labazanov dede, Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde yaşıyor. Dünyanın en ihtiyar adamı olduğunu iddia eden Magomed dede, tüm hayatını dağlar arasında bulunan bir köyde geçirdi. 19., 20. ve şu an 21. yüzyılda yaşamaya devam eden Magomed dedenin özgeçmişine bakarak ülkenin gelişmesini adım adım takip etmek mümkün.

Magomed dedeyi tüm köylüler tanıyor. O yaşından dolayı köyün en ünlü sakini. Kendisi hakkında bilgi duyanlar gelip ziyarette bulunuyorlar. Uzun ömürlü dede sağlıklı yaşam sırını kameraya anlatmayı kabul etti.

Etrafı fazla kalabalık olmayan Magomed dede komşularının ve çevrenin kendisi için yaşam iksiri olduğunu savunarak, “Ancak bahçemde büyüttüğümü yiyorum. Süt ve ürünlerini tüketiyorum. Bütüm sebze ihtiaycımı bahçeden karşılıyorum. Tüm hayatım boyunca ben çiftçilik yaptım. Atlar ve öküzleri kullanarak ağır işler yaptım. Bunların faydası dokundu bana” diyor.

Magomed dedenin bedeni bir zamanlar olduğu gibi çevik olmasa da, ruhu güçlü ve kararlı olmaya devam ediyor. Tüm hayatı boyunca dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan Magomed dede günde beş vakit namaz kılıyor, ibadet için tüm hazırlıkları da kendisi gerçekleştiriyor.

Magomed  dede ile ilgili resmi belge Dağıstan'a taşındığı 1960 yılına ait. Dokümanda Magomed dedenin 1890 yılında doğduğu ifade ediliyor ve ailesi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Önceki döneme ait  yaşamı ile ilgili belgelerin ise doğduğu Çeçenistan'da 1930 yılında yanan arşivde tahrip olduğu belirtiliyor.

Şimdiye kadar en yaşlı insan olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na 114 yaşındaki Brezilyalı Maria Gomes Valentim yer aldı. Labazanov ailesi ise Magomed dedelerinin bu dalda ilk sırada yer alması gerektiğine inanıyor. Guinness Dünya Rekorları'na başvurduklarını anlatan Magomed dedenin oğlu İbrahim Labazanov, “Bunu çok istiyorum, o da hakediyor. 18 torunu ve 20 tanede torununun torunu var” şeklinde konuştu.

Resmi istatistiklere göre 115 yaşından yaşlı olduğunu iddia edenlerin yüzde 99'u ya yalan, ya da bunu ispatlayacak belgelere sahip değil.

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'nda en yaşlı insan dalında yer alabilmek için doğum yılı ispatlayan belgenin en geç 20 yıl aradan sonra verilmiş olması gerekiyor. Ayrıca şu anda yaşayan ile o zaman doğan insanın aynı kişiler olduğunun ispatı da şart.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan