Merdiven boşluğunda sigara içmek yasak

214

Rusya’da evlerde sigara içmek yerine merdiven boşuklarını tercih eden tiryakilere yeni yasak geliyor. Restoran ve kafeler başta olmak üzere kapalı alanlarda sigara yasağı için hazırlanan Moskova şehir meclisi, merdiven boşluklarında da sigara içilmesine karşı.

 

Yeni kararla birlikte söz konusu alanda sigara içenler bin ruble (yaklaşık 33 dolar) ceza ödeyecek. Mosgorduma Sağlık Komisyonu Başkanı Lyudmila Stebenkova amaçlarının halkı sigara dumanından korumak olduğunu söyledi. Stebenkova, “Apartmanlarda oturan vatandaşlar nerdiven boşluklarında sigara içenlerle ilgili hemen polise başvurabilir, kuralların ihlal edildiğini söyleyebilir. Polis ise sigara içen vatandaşa para cezası kesilmesiyle ilgili gerekli işlemi başlatmalı” dedi.

Mosgorduma, metro istasyonlarında sigara reklamının yasaklanmasını da talep ediyor. Kent meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı, “Bu talebimizi Moskova halkı da destekliyor. Anketlere göre, Moskovalıların yüzde 71,5’i bu istekten yana. Üstelik sigara içenlerin çoğu da metroda tütün reklamına karşı” diye konuştu.  

Mosgorduma Mayıs ayında yaptığı ankette, Moskovalıların yüzde 60’ı merdiven boşluklarında, yüzde 78’i hastanelerde ve yüzde 85’i eğitim kurumlarında sigara içilmesine hayır dedi. Moskova’da erkeklerin yüzde 80’inin, bayanların ise yüzde 47’sinin sigara içtiği belirtiliyor. Rus Levada Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, sigara kullanmayanların yüzde 90’ı kamu alanlarında sigara içilmesine karşı çıkıyor. Bu talebi sigara içenlerin yüzde 76’sı da destekliyor.

Sigara içme oranı altı kat arttı

Parlamento alt kanadı Duma “Sağlıklı Kalp” projesi Başkanı ve iktidar partisi Birleşik Rusya milletvekili Nikolay Gerasimenko, toplumun sigarayla ilgili kötü alışkanlıklardan kurtarılması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda mücadele çalışmalarının artırılmasına davet eden Gerasimenko, “Restoranlar dahil toplu kullanım alanlarında sigara içilmesini yasaklamak lazım. 2010’ta Dünya Ticaret Örgütü’nün Rus sağlık kurumlarıyla ortaklaşa yaptığı araştırmalara göre, ülkemizde 44 milyon kişi sigara içiyor. Bu da büyük yaştaki vatandaşlarımızın yüzde 39’unu oluşturmakta. Dolayısıyla ortalama nüfusumuzun üçte biri. Erkeklerin yüzde 60’ı sigara içerken, bayanların ise yüzde 23’ü sigara kullanıyor. Gençlerde sigara içme oranı ise yüzde 50’lileri bulmuş durumda.” dedi.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Genadi Onişenko, Interfax’ta düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın sigara içen ülkeler sıralamasında ise Çin, Fransa, İtalya, Japonya ve ABD’den sonra altıncı sırada aldığını söyledi. 1995’te Rusya’da kişi başına düşne sigara sayısı 499 iken, 2010’da bu rakam 2 bin 838 adete yükseldi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan