Rus polisi sigaraları topladı, lolipop dağıttı

19

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü, Rusya’da ilginç görüntülere sahne oldu. Banliyö trenlerinde ve demir yolu istasyonlarında dolaşan görevli polisler ellerinde gıda torbasıyla vatandaşlara şekerleme dağıttı. Polisler vatandaşlara sigaralarını şekerlemelerle değiş tokuş yapmalarını önerdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Ulaştırma Dairesi’ndeki görevli polisler 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü vesilesiyle ilginç bir kampanya başlattı. Polisler banliyö trenlerinde vagonların arasındaki koridorlarda sigara tiryakilerini yakalayarak sigaralarını topladı, sonra da kendilerine şeker dağıttı.

Polisler tren istasyonlarında da sigara içen vatandaşlara şeker ikram etti. “Sigara Yerine Lolipop” sloganı ile Moskova, Kaluga, Ryazan ve Smolensk başta olmak üzere 17 kentte düzenlenen etkinlikte, emniyet görevlilerinin yanısıra polis akademilerinde okuyan 250 öğrenci de yer aldı. Etkinliğin toplum için faydalarını anlatan İçişleri Bakanlığı Ulaştırma Dairesi yetkilisi Yelena Babılkova, “Toplam 36 kilogram ağırlığında 10 bin adet lolipop satın aldık. Etkinliğimizi banliyö trenlerinde başlattık. Biliyorsunuz tren vagonların arasındaki koridorlarda sigara içmek yasak. Dolayısıyla bu etkinliğimizle vatandaşlara şu mesajı vermeye çalıştık: Çevredeki insanları ve çocukları olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıkları bırakın” dedi.

Polisler trenler arasındaki koridorda sigara içilmesinin 100 ruble (yaklaşık 3,3 dolar) para cezası olduğunu da hatırlattı. Ayrıca, görevli polis sigara içen vatandaşa ceza kesebilmek için kendisini trenden indirme hakkına da sahip.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Polis Akademisi öğrencisi Margarita İbrahimova, “Kimse itiraz etmedi. Vatandaşlar sigaralarını, hatta sigara paketlerini şekerle değiştirdi. Gerçi şunu da belirtiyorlar: Bir gün sigaradan vazgeçebiliriz, fakat sigarayı topyekün bırakamayız” diye konuştu. Sigara içen bazı yolcular da sigarayı bırakmaya hazır olmadığını belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan