Zehirlenen Rus turistler için soruşturma ve tıbbi rapor sonuçları bekleniyor

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde tatil yapan 21 Rus vatandaşın zehirlenerek hastaneye kaldırılması ve ikisinin yaşamını yitirmesi dolayısıyla devlet olarak seferber olduklarını söyledi. İzmir'de düzenlenen 2011 yılı birinci dönem Türkiye-Rusya Turizm Çalışma Grubu toplantısı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü binasında yapıldı.

Burada konuşan Müsteşar Yardımcısı Özaslan, Bodrum Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturmasının devam ettiğini, adli tıp raporlarının beklendiğini söyledi. Olayın takipçisi olduklarını vurgulayan Özaslan, "Hayata mal olan bu tip olaylar, bir insanlık suçudur. Bu konuda herkesin duyarlı olması lazım. Bu bir turizm değil, insanlık meselesidir. İçtikleri ya da yedikleri bir şeyden zehirlenme varsa ve eğer kasıtlı olarak gıda maddelerinin içeriğine bir şey katılması sonucuysa müsebbibleri Türk adaleti önünde hesap verecektir. Hem yargının hem tıbbi raporun sonuçlanmasını bekliyoruz." dedi.

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkan Yardımcısı Evgeniy Leonidoviç Pisarevskiy ise vatandaşlarının ölümünü büyük bir kayıp ve trajedi olarak nitelendirdi. Hiçbir şekilde telafisinin mümkün olmadığını savunan Pisarevskiy, "Tabii ki bu olayı ilk bakışta bir kriz olarak değerlendirebiliriz. Ben de bu durumdan ve Rusya Federasyonu'nun tepkisinden dolayı Özgür Özaslan'dan, olabildiğince açık davranmalarını rica ettim. Dün hemen Rus televizyon kanalına bir röportaj verdi. Rusya kamuoyunda gereken ilgiyi gördü ve biraz rahatlattı. Bu tür olaylar, turist sayısını olumlu yönde etkilemiyor. Basında hemen yankı buluyor ve 50-60 milyonluk kitleye ulaşabiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu konudaki çalışmalarını daha rahat bir şekilde basına yansıtabilir, Rus turistlerin burada bir köşeye atılmadığını kamuoyuna gösterebilirse olay en azından olumsuzdan dengeli duruma gelecek, ilişkilerimizi kötü etkileme noktasına ulaşmayacaktır. Rus turistlerin güvenliğinin sağlanması için Türkiye elinden gelen her şeyi açık ve samimi bir şekilde yapmaktadır, bundan dolayı teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı