Çılgın traktörcülerden çılgın şov

102

Rusya'nın Rostov-na-Donu şehrinde düzenlenen traktörler gövde gösterisi yarışmasında izleyiciler heyecanlı anlar yaşadı. Renkli görüntülerin sergilendiği yarışta traktörcüler araçlarına acımadan çamur, su demeden kıyasıya mücadele etti.

 

'Bison Track Show 2011'  adı altında düznlenen yarışmaya bu yıl 37 traktör sürücüsü katıldı. Rusya'nın farklı bölgelerinden gelen yarışmacılar traktörlerinin gücünü göstermeye çalıştı. Zorlu pistte saatte en fazla 68 kilometre hız yapabilen traktörcüler kazanmak için yedi dalda mücadele etti. Hızlı gitme, çamur üzerinde batmadan geçme ve ikili karşılaşmalar gibi musabakalar düzenledi. Yarışma esnasında çamura batan ve devrilen traktörler renkli görüntüler oluşturdu.

Bu yılın en başarılı traktörcüsü Rostov bölgesinin Oktyabrsk köyünden gelen Aleksey Kuporov oldu. İkinci kez yarışmaya katıldığını anlatan Kuporov, “Geçen yıl katıldığımda sonuncu olmuştum. İlk karşılaşmada traktörümle devrilmiştim. Bu kez rövanşımı aldım. İnanılır gibi değil” diye konuştu.

Geçen yıl yarışma birincisine 'Belarus' traktörü hediye edilirken, bu yılki şampiyona "Challenger" traktörü verildi.

Yarışmadan bir gün önce yağmurun yağması pistin ıslak olmasına neden oldu. Buna rağmen hem izleyiciler hem sürücüler gösteriden büyük zevk aldı. Hatta pistin ıslak olması yarışmaya daha fazla heyecan kattığı görüldü.

Yarışma hakemlerinden İgor Gargulya traktörlerin yarışma için modifiye edilebildiğini ve yarışma kurallarında hiç bir sınırlamanın koyulmadığını anlattı. Tek sınırlamanın kullanılan yakıtta olduğunu belirten Gargulya, bazı sürücüler traktörün daha hızlı gitmesi için mazot yerine Jet yakıtı Kerosen'i kullandıklarını ifade etti. Hakem bu tür kurnazlıklara imkan vermediklerini belirtti.

2002 yılından bu yana düzenlenen Bison Track Show'a her yıl farklı traktörcüler katılıyor. Yarışmanın daha çekici ve görsel olarak ilgi çekmesi için çamur, su gibi engeller daha da zorlaştırılıyor ve yeni pistler kuruluyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dmotion}xj5tj3_tractor-race-in-russia_news{/dmotion}