“Her gün bir Rus turist ölüyor”

3

Türk tatil bölgesinde Rus turistlerin kaçak alkolden zehirlenmesi ve dört kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili yankılar sürerken Rusya’nın ulusal 5. Kanal televizyonu, en fazla Rus turistin kendi ülkesinde hayatını kaybettiğini belirtti.

5. Kanal, Rus turistlerin tatil gezilerini “Ölü mevsim” olarak nitelendirdi. Haberde, “Her gün dünyada ortalama en az bir Rus turist hayatını kaybediyor” denildi. Televizyona göre, Rus turistler en çok kaza nedeniyle yaşamını yitiriyor. Haberde, “Ölüm vakalarının çoğu turistlerin başına gelen talihsiz olaylarla ilgili. İkinci neden ise trafik kazaları. Daha önce Mısır, trafik kazasında ölen Rus turist sayısına göre ilk sırada yer alıyordu. Şimdi bu listenin başlarında Ukrayna ve Türkiye de yer almaya başladı” bilgisini aktardı.

Rusya Federasyonu’nu da bu listeye koyan televizyon, “Rus turistlerimiz için en “ölü yer”  kendi memleketi olmakta. İstatistik rakamlara göre, turistlerimizin çoğu Rusya’daki tatil bölgelerinde hayatını kaybediyor” diye ifadeler kullandı.

Rus Trud gazetesinin araştırmasına göre, her yıl yurtdışında yaklaşık 300-500 Rus turist hayatını kaybederken, Rusya Federasyonu’nda ise ölen Rus turist sayısı 400-600 civarında.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan