Ermenistan’da “Türkiye casusu” Bocalyan 9 yıl sonra serbest bırakıldı

20

Ermenistan'da Türkiye için casusluk yaptığı gerekçesiyle 2002 yılında tutuklanan Murat Bocalyan 9 yıl aradan sonra serbest bıraktı. Ermeni basınında çıkan haberlere göre Bocalyan tutuklu bulunduğu Erivan'daki Kentron cezaevinde serbest bırakıldı. Bocalyan 26 Ocak 2002’te Türkiye lehine casusluk yaptığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı.

Ermeni News haber portalına göre, Erivan Türk uzmanın Türkiye’de bazı gazetecilerle yaptığı görüşmeleri 'casusluk' olarak algıladı. Ermeni istihbaratının iddiasına göre Bocalyan, Türk istihbaratı için askeri, siyasi ve ekonomik bilgilerin peşinde idi. Bu iddialar Bocalyan’ın yakın çevresi tarafından inandırıcı bulunmamıştı.

Türkiye doğumlu Bocalyan, 1960’lı yıllarda ailesiyle SSCB’ye göç etti. Erivan Devlet Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Moskova’daki Türkoloji fakültesinde eğitim aldı. SSCB’nin yıkılmasının ardından Bocalyan, Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye masası şefi görevine getirildi. 1990’lı yılların sonlarında Robert Koçaryan’ın iktidara gelmesiyle Bocalyan eski lider “Ter Petrosyan’ın adamı” gerekçesiyle makamından uzaklaştırıldı. Bocalyan tutuklanmadan önceki yıllarda Türkiye medyasında sık sık yer alıyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan