Medvedev de Moskova için çılgın projesini açıkladı

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de başkent Moskova için çılgın projesini açıkladı. Medvedev başkentin giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, “Moskova'nın sınırlarını genişletmek için düşünmemiz lazım. Moskova'ya federal bögesi kuralım” önerisinde bulundu.

 

 

Ülkenin St.Petersburg kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Devlet Başkanı Medvedev, Moskova il sınırlarının genişletilmesi için teklifte bulundu. Medvedev, “ Moskova'da yaşamın daha kolaylaşması için kent sınırlarını genişletebiliriz. Moskova’nın mevcut sınırları dışında 'Başkent Federal Bölgesi' kuralım. Federal düzeydeki devlet kurumlarını bu bölgeye taşıyalım” dedi. 
Dmitri Medvedev'in Moskova projesi Rus basınında geniş yankı buldu. Uzmanlara göre, Moskova il sınırının genişletilmesi başta trafik olmak üzere çok sayıda sorunu çözecek. Rusya’da toplam sekiz federal bölgenin bulunduğunu belirten uzmanlar, Moskova'nın çevresinde özel yaşam alanlarının oluşturulmasını savunuyor.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise konuyla ilgili açıklamasında Moskova il sınırlarının genişletilmesi fikrini desteklediğini duyurdu.

Bu arada Medvedev’in Ekonomi Danışmanı Arkadi Dvorkoviç de, “Devlet kurumları başkentin mevcut sınırlarının ötesine taşınırsa Moskova’nın yüzü ve cehresi değişir” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan