Cihan Haber Ajansı, Rus televizyonu RT ile işbirliği anlaşması imzaladı

3

Rusya’nın İngilizce, Arapça ve İspanyolca yayın yapan uluslar arası televizyonu Russia Today (RT) ile işbirliği anlaşması imzaladı. Ekonomik, siyasi ve kültürel alanda hızla gelişen Rusya-Türkiye ilişkilerine, iki ülkenin önde gelen medya kurumları arasındaki anlaşmanın önemli katkı sağlaması bekleniyor. İki kurum özellikle görüntülü haber konusunda işbirliği içinde olacak.

2005’te kurulan RT kısa sürede en çok izlenen uluslar arası kanallar arasına girdi. Uydu, internet ve kablo üzerinden beş kıtada 100 ülkeyi kapsayan RT, Avrupa, Güney Afrika ve Kuzey Amerika’da 200 milyon abonenin bulunduğu ücretli paketlerde de yer alıyor. NASDAQ ve Reuters tarzında Rusya’nın ilk kıtalararası televizyonu olan RT, Ağustos 2007’de Kuzey Kutbu’ndan yaptığı canlı yayınla da bir ilki gerçekleştirmişti. İki binin üzerinde çalışanı ile RT, El-Cezire, Bloomberg ve CNN gibi dünya devleri ile rekabet ediyor.

Cihan Haber Ajansı ile işbirliği içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden RT Genel Direktörü Aleksey Nikolov, “Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarından biri ile anlaşma imzalamak kanalımız için önemli bir adım. Dünyanın 178 ülkesinde 5500 ajans ve televizyon RT Freevideo aracılığı ile görüntülerimizi kullanıyor. Cihan gibi tüm ülkeyi kapsayan bir ajansla resmi işbirliği içinde olmamız memnuniyet verici.” dedi.

Bu işbirliği çerçevesinde Türkiye’de gerçekleşen herhangi bir olayı tüm izleyicilerine daha sağlıklı bir şekilde sunma imkanı elde ettiklerini kaydeden Nikolov, “Diğer taraftan da Cihan, Rusya’daki gelişmeleri derinlemesine rekabet edilemez bir şekilde kavrayacak. Bu da Cihan’ın müşterilerine artı değer olarak yansıyacak.” ifadelerini kullandı.

cihan_rt1

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici de yaptığı değerlendirmede, Rusya-Türkiye arasında siyasi ve ekonomik alanda ilişkilerin hızla geliştiğini, 2011’de 4 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiğini hatırlattı. Bu çerçevede basına önemli görevler düştüğüne değinen Bilici, “Medya arasındaki iletişim belki dil engelinden, biraz da her iki tarafın eski kafalarını değiştirememesinden dolayı yeterli değildi. Bu açıdan biz öncü olmak istiyoruz.” dedi.

Rusya’nın önde gelen haber ajansı Ria Novosti’nin 70. yıl kutlamaları çerçevesinde Moskova’da bir dizi çalışmada bulunduklarını ifade eden Bilici, “Yeni bakış açılarına ihtiyacımız var. Bu ziyaretimi bu açıdan Ruslar’ı, Rus medyasını, Rus kültürünü ve Rusya'daki gelişmeleri daha yakından tanımak için kendi adıma fırsat olarak görüyorum. Rus meslektaşlarımızı da daha fazla Türkiye'de görmek istiyorum.” çağrısında bulundu.

Türkiye’den ve Rusya’dan diğer medya kuruluşlarının da benzer işbirlikleri içinde olması gerektiğini vurgulayan Bilici, “Türkiye'deki ekonomi gazeteleri ile buradaki ekonomi gazeteleri, ajanslar ya da televizyonlar bu tür işbirlikleri yapmalı. Biz Rusya'nın hem Arapça, hem İngilizce yayın yapan RT televizyonu ile iyi niyet, ortak işbirliği anlaşması imzaladık. Dolayısı ile bu medya alanındaki ilişkilerin aslında halklar arasında başlamış olan iyi ilişkilerin bir neticesi olduğunu düşünüyorum. Gönül isterdi ki biz medya olarak ilişkileri kursaydık sonra ekonomik ve turistik ilişkiler gelseydi. En azından arkadan da olsa ilişkileri geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan