Rusya'da bira da sert alkollü içkiler sınıfına girdi

118

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev birayı alkolle eş değer kılan yasayı imzaladı.

Sert alkollü içeceklere uygulanan standartların aynısının uygulanmasını öngören yasa tasarısı bira ve alkollü içeceklerin satışını küçük dükkan ve kiosklarda yasaklıyor.


İmzalanan yasada Hükümet’e listelenmiş olan ürünler (kefir ve kvas) hariç yüzde 5’in üzerinde alkol bulunan tüm içkilerin satışını durdurma hakkı veriyor.

Medvedev tarafından imzalanmış olan belgede alkolün her türlüsünün birada dahil olmak üzere gece saat 23:00’den sabah 8:00’e kadar satışı yasaklanıyor. Ayrıca 2012 yılının Ocak ayından itibaren halka açık yerlerde, şehir parklarında, rekreasyon alanlarında bira dahil olmak üzere alkol kullanımı tamamen yasaklanacak.

1 ocak 2013 tarihinde kabul edilecek olan daha kapsamlı yasa tasarısında da alkollü içkilerin kiosklar, pavyonlar, otobüs durakları, tren istasyonları, benzin istasyonları ve havaalanlarında perakende satışı yasaklanacak. 

Parlamenterler ayrıca yasa tasarısının alkol ile yakın zamanda olduğu gibi bira reklamının da kamu alanlarında yasaklanabileceğini kaydetti.
Rusya'da alkolden yılda 80 bine yakın kişi hayatını kaybediyor. Gençler arasında alkol kullanımı 14 yaşa inerken çoğu insanın vodka yüzünden emekli yaşına kadar yaşayamadığına dikkat çekiliyor.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in alkolü 'ulusal felaket' olarak ilan etmesi ile birlikte ülkede alkolle mücadele için bir çok çalışma yürütülüyor. 2012 yılına kadar alkol tüketimini yüzde 25 düşürmek isteyen yetkililerin hedefinde fiyatların artırılması ile tüketimin azaltılması var. Ancak bugüne kadar geçekleştirilen benzer çalışmaların kaçak üretimi ve ölümleri getirdiğine dikkat çeken uzmanlar, reklamların sınırlandırılması, bilinçlendirme ve diğer psikolojik önlemlerin de birlikte geliştirilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan