Moskova'da batan tekneden kurtarılan Türk vatandaşı fotoğrafçı çıktı

2

Moskova'da nehirde "Lastoçka" adlı gezi teknesinin bir yük gemisine çarpışması sonucunda dokuz kişi hayatını kaybederken kurtarılan iki Türk vatandaşından biri Kemal Torba'nın (26) daha önce GQ dergisi Moskova bürosunda fotoğrafçı olarak çalıştığı ortaya çıktı. Söz konusu teknede diğer Türk vatandaşı Nevzat Vize'nin doğum partisi düzenlediği de belirtilmişti.

Rus basınında yer alan haberlere göre Kemal Torba, dört yıldır Moskova'da yaşıyor. Daha önce yaptığı bir söyleşide Torba Moskova'yı çok sevdiğini belirterek, "Moskova'da en merkez yer Polyanka'da oturuyorum. Her gece 19. yüzyıla ait binayı, Moskova nehrini, feribotları seyrediyorum. Ve kendimi çok mutlu hissediyorum. Moskova sürprizler dolu bir ve dünyanın en iyi kenti" diye mutlu olduğunu ifade etmişti. Haberlere göre Türk fotoğrafçı Moskova gece hayatını, özellikle de geceler kentin fotoğraflarını çekmeyi seviyor.

Moskova'da bakan tekneden kurtarılan Türk vatandaşı fotoğrafçı çıktıRus Life.news haber ajansına konuşan GQ Genel Yayın Yönetmeni Nikolay Uskov, Torba'nın kazayı sağ olarak atlattığına sevindiklerini belirterek, "Allah'a şükür! Kemal'e hiç bir şey olmamış. Henüz kendisine ulaşamadık. İki yıl önce bizde çalışıyordu. Kendisinin fotoğraf sanatına büyük ilgisi vardı" dedi. Torba'nın şuanda Satellite Voices adlı uluslararası internet haber projesinde çalıştığı kaydedildi.
Bu arada, Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, teknede kutlanan doğum günü partisi fotoğraflarını da yayınladı. 

Kaza gece saat 01.00 (Moskova saatiyle) Moskova nehrinin Vorobyovo Gor güzergahında meydana gelmişti. Gezi teknesinde toplam 16 yolcunun bulunduğu da belirtildi. Haberlere göre, tekne yük gemisiyle çarpışarak üç metre suların altına gömüldü. 

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, teknenin Çukotka özek bölgesinde kayıtlı olduğunu belirterek, "Teknenin toplam yolcu alabilme kapasitesi 12 kişilik. Orada ise 17 kişi vardı, bir yolcu kazadan önce tekneyi terk etmiş. Dolayısıyla fazla yolcu aldığı gerekçesiyle kural ihlali söz konusu." diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan