Türk vatandaşının teknede doğum günü partisi, dokuz kişinin ölmesine yol açtı

5

Moskova'da nehirde "Lastoçka" adlı gezi teknesinin bir yük gemisine çarpışması sonucunda olen kişi saysı dokuza ulaşırken, teknede Türk vatandaşı Vayz Nebzat'ın (doğrusu Nevzat Vize olabilecği ifade ediliyor) doğum partisi düzenlediği de iddia edildi.


Rus basınına bilgi veren Moskova Bölgelerarası Ulaştırma Soruşturma Dairesi Başkanı Pavel Seliverstov, teknede Nebzat'ın 31. yaş günü kutlamak için doğum partisi düzenlendiğini belirtti. Nebzat'ın, doğum gününü kutlamak için arkadaşlarıyla tekne turuna çıktığı ortaya çıktı. Rus savcı, "Olaydan sağ kurtarılanlar Türk vatandaşın kendilerini tekneye doğum partisine davet ettiğini belirtti. Yolcuların iddiasına göre tekne kaptanı Gennadi Zinger alkollü değildi ve kendisi tekne direksiyonunun başındaydı." dedi.

NevzatKaza gece saat 01.00 (Moskova saatiyle) Moskova nehrinin Vorobyovo Gor güzergahında meydana gelmişti. Gezi teknesinde toplam 16 yolcunun bulunduğu da belirtildi. Haberlere göre, tekne yük gemisiyle çarpışarak üç metre suların altına gömüldü. Kazada kaptan Zinger dahil dokuz kişi hayatını kaybetti, yedi kişi ise kurtarıldı. Ria Novosti haber ajansına göre kurtarılanlar arasında iki Türk de var. Kurtarılan Türk vatandaşların ismi şöyle: 1980 doğumlu Nebzat ve 1984 doğumlu Kemal Torba.

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, teknenin Çukotka özek bölgesinde kayıtlı olduğunu belirterek, "Teknenin toplam yolcu alabilme kapasitesi 12 kişilik. Orada ise 17 kişi vardı, bir yolcu kazadan önce tekneyi terk etmiş. Dolayısıyla fazla yolcu aldığı gerekçesiyle kural ihlali söz konusu" diye konuştu. Rusya Acil Durum Bakanlığı ve savcılar bölgede inceleme yapıyor. Olayla ilgili Rusya Başsavcılığı soruşturma başlattı. Son ulaşan bilgilere göre kurtarılanlar arasında ABD Moskova Büyükelçiliği yetkilisi de var.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan