Rusya çalışmak için gelenler Rusçayı zorunlu olarak öğrenecek

98

Rusya Federal Göçmenler Dairesi, uzun süre Rusya'da kalacak yabancı işçilere Rusça dil zorunluluğu getirileceğini açıkladı.


Star gazetesi İnterfax Ajansı'na dayanarak yazdığı haberde Rusya Federal Göçmenler Dairesi Başkan Yardımcısı Yekatrina Yegorova'nın yabancı göçmenlere ilgli yaptığı açıklamalara yer verdi. Rusça zorunluluğu getiren yeni kanunun yakında kabul edileceğini belirten Yegorova, özellikle hizmet sektöründe çalışan yabancıların Rusça bilmek zorunda olacaklarını ifade etti. Yegorova, "Yeni kanuna göre yabancı işçiler Rusça dil testine tabi tutulacak. Sınavda başarılı olanlara Rusça bildiklerine dair belge sunulacak, Rusça bildiklerini kanıtlayan belgeye sahip olmayan yabancı işçiler ise sınır dışı edilecek. Yasada öngörülen tek istisna yabancı firmalarda çalışan yabancılar için yapılacak. Bu kişiler, Rusça öğrenmek zorunda olmayacak" şeklinde konuştu.

Rusça bilmenin yabancıların adaptasyonuna da yardımcı olacağını kaydeden Yegorova, Rusya'da oturum izni almak isteyenler için ise daha üst düzeyde Rusça dil bilgisinin talep edileceğini söyledi. Göçmenlere Rusça eğitimi düzenleyecek kurumların Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Federal Göçmenler Dairesi olacağını ve göçmenlerin Rus dili eğitim masraflarının çalıştıkları firmalar tarafından karşılanacağını belirten Yegorova, "Ayrıca Tacikistan ve Kırgızistan'da Rusça kursları açarak Rusya'ya çalışmaya gidecek işçileri kendi ülkelerinde yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi. 

Haberrus