Rus sporcu bir vuruşla 19 yaşındaki genci öldürdü

38

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti kökenli sporcu Rasul Mirzayev, tek yumrukla 19 yaşındaki bir Rus öğrenciyi öldürdü. Sağlık uzmanları, gencin yumruk darbesinden yere düşerek ciddi travma alması sonucunda öldüğünü belirtiyor. “Kara Kaplan” lakaplı Mirzayev mahkeme kararı ile göz altına alındı.

 

Basında çıkan haberlere göre Sambo (Rus Judosu) ve defalarca Dünya Karma Dövüş şampiyonu Mirzayev (25), Moskova’nın merkezindeki Garaj eğlence mekanında kız yüzünden öğrenci Agafonov’la tartıştı. Görgü tanıklarına göre, Mirzayev tartışma sırasında öğrenciye tek yumrukla vurdu. Darbenin etkisiyle Agafonov yere düştü. Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan öğrenci, beyin kısmında aldığı travma sonucunda dört gün sonra hayatını kaybetti.

RIAN_00946418.HR.enOlayla ilgili harekete geçen savcılık görevlileri sporcu Mirzayev’in ifadesinin alınmasını talep etti. Savcılığa kendisi gelen sporcu, Agafonov’a yumrukla vurduğunu itiraf etti. Olay Rus medyasında geniş yankı bulunca Başsavcılık Soruşurma Komisyonu devreye girerek Mirzayev’in göz altına alınmasını istedi. Soruşturma Komisyonu, sporcunun kasıtlı olarak başkasının sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle tutuklama kararı aldı.

Olay sporcunun meslek kariyerini de olumsuz etkileyebilir. Mirzayev daha önce ABD’li spor kurumlarıyla sözleşme imzalamıştı. Sözleşmeye göre, Rus sporcu bir yıl Amerika’da karma dövüş turnuvalarına katılması gerekiyor. “Kara Kaplan” lakaplı Mirzayev, daha önceki basın toplantılarında “Rusya’da benim rakibim yok..Çocukken memleketimde hiç bir kavgayı kaybetmedim” ifadelerini kullanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{dmotion}xkmu5s_yyyyy-yyyyyyy-yyyyy-yyyy-19-yyyyyyy-yyyyy-yyyyyyyyy_news{/dmotion}