Rusya'da ayı saldırısı; bir erkek daha yaşamını yitirdi

66

Rusya’nın kuzeydoğusunda bulunan Çukotka bölgesinde bir kutup ayısı bir vatandaşa saldırarak öldürdü. Geçen haftalarda da aynı bölgede ayı saldırısına uğrayana bir baba ve kızı yaşamını yitirmişti.

 

Ria Novosti haber ajansına konuşan hayvanları korumakla görevli bölge sivil toplum örgütü Başkanı Andrey Boltunov, bir kutup ayısının Mıs Şmidt kasabasında Stanisav Ettuvge (1979 doğumlu) isimli bir erkeğe saldırarak öldürdüğünü doğruladı.

Gencin işe giderken saldırıya uğradığına değinen yetkili, “Olayın ardından güvenlik görevlileri Ettuvge’yi parçalayan ayı dahil kasabada bulunan üç ayıyı öldürdü. İki ayı ise kasabadan kaçtı. Ayılar bir kaç gün önce kasabada ortaya çıkmıştı” dedi.

Kutup ayılarının vatandaşların oturduğu yerleşim alanlarından uzak tutulması gerektiğine işaret eden Boltunov, “Günümüzde kutup ayılarını korkutabilmek için özel araçlar var. Tabii ki, Kuzey Kutup bölgesi kıyısında bulunan Mıs Şmidt kasabası da böyle araçlarla donatılmalı. Ayıların kasabada dolaşması fevkalade bir durum!” diye sitemde bulundu.

Bir hafta önce de Rusya’nın doğu bölgesi Çukotka’da bir ayı, kız ve üvey babasını parçalayarak öldürmüştü. Ayı kızı parçaladığı sırada, gencin annesini arayarak yardım istediği ve çığlıklar attığı da iddia edilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan