Moskova’da 200 yeni kilise inşa edilecek

14

Sovyetler Birliği döneminde binlerce kiliseyi kapatan ve on binlerce din adamını sürgüne gönderen Moskova’da Ortodoks kilisesi hızla toplumda etkin olmaya başladı. Son 20 yılda Rusya’nın dört bir tarafında inşa edilen 23 bin kiliseye yenileri eklenecek. Moskova belediyesi önümüzdeki yıllarda yapılması için 200 kilise arazisi ayırdı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 200 yeni Ortodoks kilisesinin inşa edileceği belirtildi. Eho Moskvı radyosuna konuşan Moskova Belediyesi Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Resin, yeni kilise inşaatıyla ilgili çalışmaları anlattı. Resin, “Moskova Belediyesi olarak 200 kilise için toprak yeri ayarlandı. Bunlardan 19’ta artık çalışmaları başlattık” dedi.

Kilise inşaat çalışmalarını halk desteğiyle yürüttüklerini belirten Moskova Belediye Başkan Birinci Yardımcısı, “İnşaat çalışmaları iaşe paralarıyla yapılıyor. Bunun için Moskova’da kilise inşaatlarına Destek Vakfı oluşturuldu” diye konuştu.

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Nisan ayında vakfın konsey toplantısında yaptığı açıklamada, yeni 200 kilise yapımı için çalışmaların aksatılmayacağını kaydetmişti.

Moskova’da toplam 837 kilisenin hizmet ettiği biliniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan