Rusya cezaevlerini suçlu babuşkalar dolduruyor

26

Rusya cezaevlerinde eşlerine öldürme suçundan hüküm giymiş 651 yaşlı babuşkanın (nine) yattığı tespit edildi. Alkol ve diğer tartışmalar nedeni ile eşlerini tava, tokmak ya da kesici aletlerle öldüren 60 yaş üzeri ninelerin sayısı her geçen yıl artıyor.

Tutuklu babuşkalarla ilgili araştırma yapan Moskovski Komsomolets gazetesine göre, genelde Rusya’da yaşlı insanlar için özel cezaevi yok. Fakat, cezaevilerindeki 60 yaş üzeri ve özürlü mahkum babuşkalar için özel bölümler var.

Mahkum babuşkalara akraba ve yakınlarının yılda 1-2 kere ziyaret ettiğini belirten gazete, çoğunun kimsesi olmadığını kaydetti. Resmi rakamlara göre, bugün Rusya cezaevilerinde toplam 651 babuşka mahkum bulunuyor. FSIN sözcüsü Aleksandr Kromin, bu rakamın geçen yıl 687, 2009’da 571 ve 2008’de ise 519 olduğunu açıkladı.

FSIN yetkililerine göre, mahkum babuşkaların çoğunun suçu cinayet ya da uyuşturucu ticareti. Konuyu yorumlayan Rusya Yüce Mahkemesi Basın Sözcüsü Pavel Odintsov’a göre, genelde her suç için babuşkalara sert cezalar verilmiyor. Sözcü, “Sözlü cezalar verilmesine çalışıyoruz. Genelde çoğu yaşlı insanın çok sayıda hastalığı söz konusu. Cezaevinde böyle insanlara hizmet etmek zor. Ben kendim 90 yaşındaki bir bayanın yargılanmasına hiç tanık olmadım. 60 yaş üzerindeki bir babuşkaya ceza verilmişse, demek ki çok ağır bir gerekçesi var. Ve gerçekten de suçu çok ağır” dedi.

Rakamlara göre, katil babuşkaların çoğu eşlerini öldürdüğü için cezaevine gönderilmiş. Gazete, örnek olarak bazı babuşkaların işlediği ağır suçları şöyle sıraladı:

“1-Petropavlovsk Kamçatski’de 83 yaşındaki yaşlı babuşka tava ile kocasını öldürdü.

2-Penza’da 74 yaşındaki bayan eşini tokmakla öldürdü

3-Çelyabinsk’te yaşlı babuşka demir aletle 79 yaşındaki eşini öldürdü

4-Kemerovo bölgesinde 71 yaşındaki babuşka eşini öldürdü, cesedini gübrenin altında sakladı. Kadın, gübredeki solucanların cesedi yiyeceğini düşünüyordu

5-Lugansk doğumlu 60 yaşındaki emekli bayan, sarhoş bir erkeği balyozla öldürdü

6-Krasnodar bölgesinde 78 yaşındaki emekli bayan, alkol bağımlısı oğlunu öldürdü.”

Rus uzmanlar, mahkum babuşkalar için cezaevi şeklinde bir “köyün” oluşturulmasını öneriyor. Psikoloji uzmanları ise 70 yaşından sonraki yaşlı insanların beyin ve sinir sistemlerinin değişiklik yaşadığını iddia ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan